Billy Crystal

americká, 1947

Nahrávám...

Životopis

Billy Crystal je americký herec, spisovatel, komik, producent narozený 14. 3. 1947 v Long Brach, New York. Má dva starší sourozence. Jeho otec Jack byl organizátorem Jazzových koncertů a zakladatel gramofonové firmy Commodore. Díky otci se Billy už od dětství pohyboval v uměleckých kruzích a už jako jedenáctiletý hrál ve školním divadle a snil o kariéře jazzového klarinetisty nebo baseballového hráče, z toho důvodu studoval na sportovní stipendium Marshallovu univerzitu v Západní Virgínii, nakonec ale zvítězilo umělecké nadání a na Newyorské univerzitě vystudoval pod vedením Martina Scorseseho televizní režii a film.

Po studiu pracoval jako učitel a jako komik předváděl po klubech vlastní kabaretní výstupy. Po přestěhování do Los Angeles se začal objevovat v různých televizních programech a seriálech a nakonec se prosadil s vlastními pořady, za show „Billy Crystal: Půlnoční vlak do Moskvy“ (1989) obdržel cenu Emmy. Jeho první velká televizní role byla postava homosexuála Jodie Dallase v kontroverzním sitcomu „Soap“ (1977 - 1981).

Na filmovém plátně debutoval v roli Lionela Carpentera ve společenské satiře „Rabbit Test“ (1978). Další významné role měl ve filmech „Zběsilý útěk“ (1986) a „Vyhoď máti z vlaku“ (1987). Velký úspěch slavil po boku Meg Ryan ve filmu Roba Reinera „Když Harry potkal Sally“ (1989). Své komediální vlohy využil v řadě titulů i v dalších letech: „Den otců“ (1997), „Přeber si to“ (1999), „Zlatíčka pro každého“ (2001).

Billy nezůstal jen u herectví, ale věnoval se i režii, kterou vystudoval. Ve filmu „Pan Sobota večer“ (1992) si i zahrál stárnoucího a unaveného kabaretního komika. Dalším jeho režisérským pokusem je film „Zapomeň na Paříž“ (1995).

V roce 1970 si vzal o rok mladší tanečnici Janice, se kterou má dvě dcery a dodnes jsou spolu šťastni. V současnosti je Janice i producentkou jeho show „700 nedělí“. Billy byl řadu let oblíbeným moderátorem předávání Oscarů i Grammy. Dodnes hraje na klarinet i trubku a nahrál gramofonovou desku „Marvelous“ a vydal i částečně autobiografickou knihu „Absolutely Marvelous“.

Zdroj životopisu: fdb.cz