August Strindberg

švédská, 1849 - 1912

Nahrávám...

Životopis

August Strindberg byl švédský dramatik, prozaik a básník, průkopník nových směrů, jím začala moderní švédská próza a dramata.

August Strindberg se narodil v rodině paroplavebního komisionáře. Po absolvování lycea studoval přírodní vědy, poté medicínu, ani jeden z oborů však nedokončil. Zajímal se o malířství, chemii a fotografii, ale nejvíce ho přitahovala literatura a žurnalistika. Působil jako soukromý učitel v zámožných rodinách, herec, novinář i úředník.

Ve dvaceti letech začal August Strindberg psát hry. Když svými novátorskými díly popudil konzervativní společnost, žil šest let v dobrovolném exilu. Byl dokonce souzen pro rouhačství. Jeho tři manželství ztroskotala a to citelně ovlivnilo jeho dílo. Na počátku devadesátých let se jako důsledek rozpadu jeho druhého manželství, u něho projevila duševní krize, hraničící se šílenstvím. Krizi léčil tím, že se začal věnovat chemii, alchymii, okultismu a názorově přešel na člověka hluboce věřícího.

V roce 1907 založil August Strindberg ve Stockholmu Intimní divadlo, pro které napsal řadu her. Poslední léta strávil v samotě ve Stockholmu.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz