Arthur Miller

americká, 1915 - 2005

Nahrávám...

Životopis

Arthur Miller byl americký dramatik a prozaik. Jeho hry byly ovlivněny Henrikem Ibsenem.

Arthur Miller se narodil v rodině vystěhovalce z Rakouska. Dětství prožil v židovské enklávě v Brooklynu. Studoval na Michiganské univerzitě a v té době byly realizovány jeho první dramatické pokusy. Od studentských let se věnoval literární činnosti jako autor divadelních a rozhlasových her, filmový scenárista a publicista. V roce 1938 se podílel na práci Federálního divadelního projektu. Byl levicového smýšlení a přišel tak do styku s řadou levicových intelektuálů a umělců.

Arthur Miller se 2. světové války pro své zranění nezúčastnil, psal však reportáže z vojenského prostředí, které publikoval v roce 1944 pod názvem Situace normální. V roce 1945 spolupracoval jako scenárista na dokumentárním filmu Příběh amerického vojáka. Veřejně vystupoval na protitotalitních akcích představitelů světové kultury. Byl vyšetřován Výborem pro neamerickou činnost a odsouzen za pohrdání soudem.

Arthur Miller byl od roku 1965 předsedou mezinárodního PEN klubu. Jeho druhou manželkou byla v letech 1956–61 herečka Marilyn Monroe.

Za svou literární činnost získal Arthur Miller řadu uznání a ocenění.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři:

Karel Čapek

1890 - 1938