Arnold Henry Savage Landor

anglická, 1865 - 1924

Nahrávám...

Životopis

Arnold Henry Savage Landor byl anglický malíř, cestovatel, spisovatel a antropolog. Jeho dědečkem byl básník a spisovatel Walter Savage Landor. Dětství strávil ve Florencii, kde studoval na Liceo Dante a Instituto Technico. Už od dětství projevoval velké umělecké nadání. Knihy Samuela Butlera a Julese Verna ho inspirovaly k cestování. V patnácti letech odešel do paříže studoval v dílně Julian vedené Boulangerem and Julesem Lefebvrem, kde jeho talent ohromil jeho učitele. Navštívil Nizozemí, Španělsko, Maltu, Maroko a Egypt. Při návštěvě u strýců a dalších příbuzných objevil vliv zelené a šedé barvy krajiny, tak odlišné od barevných tónů, které poznal v Itálii.

Projel Amerikou a v roce 1889 se vydal do Japonska. Během svých cest neustále maloval. V Japonsku se vydal na tehdy prakticky neznámé Hokkaidó, kde se seznámil s původními obyvateli, Ainuy. Napsal o nich knihu Alone with the Hairy Ainu (1893). Z Japonska zamířil o Koreje, o níž napsal knihu Corea, or Cho-Sen, the Land of the Morning Calm (1895), a Číny. V roce 1891 navštívil Austrálii.

V roce 1897 se vydal na výzkumnou cestu do Tibetu. Tam upadl do zajetí, v němž zažil děsivá protivenství a mučení. I přesto se mu posléze podařilo objevit prameny řek Indus a Brahmaputra. Do Tibetu se nebojácně vrátil a pokračoval do Nepálu. Napsal o tom knihy In the Forbidden Land (1898, česky 1904) a Tibet and Nepal (1905).

Poté zamířil do Ameriky a odtud do Pekingu, kde zuřilo boxerské povstání. V roce 1901 projel z Indie do Číny, Persií projel na koňském hřbetě. Odtud zamířil na Filipíny. Napsal o tom knihy China and the Allies (1901), Across Coveted Lands (1902) a The Gems of the East (1904). Na oné cestě z Indie do Ruska jej provázely dvě kočky, Kerman a Zeris (viz. profilovou fotografii, v plné velikosti zde: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Arnold_Henry_Savage_Landor.jpg).

Poté se vydal do Afriky, v té době stále dosti neznámé. Napsal o ní knihu Across Wildest Africa (1907). Nato strávil roky 1911-2 průzkumem Mato Grosso, a vrátil se s vyprávěním o hroznýších, týdnech na pokraji smrti hladem, cestách v kánoích peřejemi vedoucími k Amazonce a tak dále. Jeho přednášky byly hojně navštěvovány i vědci. Výsledkem byla i další kniha, Across Unknown South America (1913).

Protože jeho zdraví dobrodružstvími trpělo, začal vést klidnější život, navštěvuje vysoce postavené přátele, které získával svým uměním na všech cestách po celý svůj život. V roce 1917 se po smrti rodičů vrátil do Florencie, kde roku 1924 zemřel. Jeho memoáry, Everywhere, the Memoirs of an Explorer (1924), jsou bohatou studnicí poznatků o lidech a krajích celého světa.

Populární autoři:

Jules Verne

1828 - 1905