Anne Holt

norská, 1958

Nahrávám...

Životopis

Anne Holt je norská spisovatelka, právnička a politička, členka Arbeiderpartiet (Strana práce).

Narodila se v Larviku do rodiny fyzika a pozdějšího rektora univerzity v Tromsø Olava Holta. Vyrostla v Lillestrømu a Tromsø, v roce 1978 se odstěhovala do Osla, kde žije dodnes v registrovaném partnerství s Anne Christine Kjær a jejich dcerou Iohanne. V roce 1986 absolvovala práva na Bergenské univerzitě. V letech 1984-1988 působila ve společnosti NRK (norská veřejnoprávní televize a rádio). Poté dva roky pracovala na policejním oddělení v Oslu. V roce 1990 se vrátila do NRK, kde rok pracovala jako novinářka a zakotvila ve zpravodajském programu Dagsrevyen.
Anne Holt zahájila vlastní právnickou kariérou v roce 1994, v době od 25. 11. 1996 do 4. 2. 1997 působila jako ministryně spravedlnosti v kabinetu premiéra Jaglanda. Na funkci rezignovala ze zdravotních důvodů.

V roce 1993 debutovala s kriminální novelou Blind gudinne (Slepá bohyně), kde vystupuje lesbická policistka Hanne Wilhelmsen. Na novelách Løvens gap a Uten ekko spolupracovala se svou někdejší sekretářkou Berit Reiss-Andersen.

Anne je jednou z nejúspěšnějších autorek kriminálních novel v celém Norsku. Její knihy se prodávají ve 25 státech.
Na motivy knihy Pengemannen byl natočen švédský seriál Modus.

Zdroj životopisu: http://en.wikipedia.org/wiki/Anne_Holt

Populární autoři:

J. R. R. Tolkien

1892 - 1973