Anne Cameron

kanadská, 1938

Nahrávám...

Životopis

Anne Cameronová se narodila v roce 1938 ve městě Nanaimo na ostrově Vancouver Island na západním pobřeží Kanady. Pracovala u vojenského letectva jako zdravotní sestra, potom se provdala a věnovala se výchově svých tří dětí. Po sedmnácti letech manželství se rozvedla a živila děti psaním televizních a rozhlasových her. Poté, co se osamostatnily, se soustředila na psaní beletrie a poezie.

Její dílo je rozsáhlé a zahrnuje vedle řady televizních, divadelních a rozhlasových her i několik filmů, dvě knihy poezie, sedmnáct beletristických děl pro dospělé a deset knih pro děti. Celovečerní film Ticket to Heaven získal cenu za nejlepší film na mezinárodním filmovém festivalu v Taormině na Sicílii, román Dreamspeaker získal cenu Gibsons Award for Fiction a dočkal se divadelní i filnové adaptace, která vyhrála mimo jiné cenu Canada Film Award. K dalším dílům v próze patří například Child of her People a Wedding Cakes, Rats and Rodeo Queens. Je laureátkou řady dalších cen a její knížky byly přeloženy do šesti jazyků.

Kromě tří vlastních dětí má jedno neformálně adoptované a je babičkou devíti vlastních a nevlastních vnoučat. Deset let žila s přítelkyní na farmě, kde chovaly dobytek, nyní žijí v městečku Powell River severně nad Vancouverem.

Po vydání Měděné ženy ji některé indiánské političky krotizovaly za to, že se jako neindiánka zabývala indiánskou tématikou, proto od ní v dalších dílech upustila. V posledních letech ale zvažuje, že se k ní vrátí, protože mnoho lidí ji o to žádá.

Zdroj životopisu: www.knihystehlik.eu