Anna Hostomská

česká, 1907 - 1995 statistiky

Nahrávám...

Životopis

6. srpna 1907 se v Táboře narodila Anna Hostomská, spisovatelka, překladatelka operních libret z polštiny, ruštiny a italštiny a také redaktorka Československého rozhlasu, ve kterém pracovala od roku 1929. Především díky práci v rozhlase se stala skutečnou legendou, nedostižným vzorem, k němuž ještě dnes s velkou úctou vzhlížejí další generace rozhlasových pracovníků.

Každý její pořad, ať se sportovci, vědci nebo umělci, měl široký rozhled životní moudrosti a krásu nevšedního a přesto srozumitelného jazyka. Zúročila v nich talent, rodinnou tradici, studia ve Francii a na Universitě Karlově, i osobní vlastnosti: široké zájmy, jistotu vystupování a vitalitu. Její projev byl přitom velice moderní, ne příliš sentimentální, zato lidsky nesmírně sdělný. Nejvíce Annu Hostomskou proslavil cyklus pořadů Co máte nejraději s podtitulem Operní pořady podle návrhů posluchačů, vysílaný po dobu deseti let od roku 1952 vždy jednou týdně v přibližně hodinové délce. Jeho sledovanost byla obrovská. Tak jako dnes celé rodiny se zájmem a napětím čekají na další díl televizní seriálu, tak dříve patřily chvíle, kdy rodiče dnešní střední generace zasvěcovala Anna Hostomská do tajů vážné hudby mezi ty nejhezčí sváteční chvíle všedních dnů. Ač v důchodu, pokračovala v rozhlase i mimo něj v hudebně-popularizační práci. Komentovala koncerty pro děti i dospělé, účastnila se řady besed. Poslední z nich uspořádala ve svých 87 letech, v březnu 1995, necelý měsíc před svou smrtí, pro spolek Minerva v Národním domě na Vinohradech.

"Vždy jsem byla přesvědčena, že v každém člověku je schopnost vnímat i složitou hudbu. Jenže někteří potřebují pomoc. Byla jsem šťastná, že ji ode mne přijímají. A také pořád profesionálně poslouchám rozhlas. Zlobím se, když je nějaký pořad ušit horkou jehlou a raduji se z každého dobrého. A když jdu Vinohradskou třídou kolem rozhlasu, pořád je mi divné, že už tam každý den nespěchám, a srdce se mi zatetelí."

Zdroj životopisu: www.radio.cz

Populární autoři: