André Laurie

francouzská, 1844 - 1909 statistiky

Nahrávám...

Životopis

André Laurie vlastním jménem Jean François Paschal Grousset se narodil 7. dubna 1844. Laurie byl francouzský spisovatel poměrně úspěšných dobrodružných románů.

Nedokončil studia medicíny a stal se novinářem, nejprve spolupracovníkem časopisu Le Figaro a později redaktorem pokrokového časopisu Marseillaise. Kromě uměleckých zájmů měl také politické ambice. Byl aktivním účastníkem Pařížské komuny, ve které dokonce zastával funkci předsedy komise pro zahraniční věci, za což byl roku 1872 odsouzen k deportaci na galeje na Nové Kaledonii. Roku 1874 se mu ale podařilo uprchnout. Přes Austrálii a Ameriku se dostal do Evropy a žil po dlouhá léta v Anglii, kde přijal jako spisovatel pseudonym Philippe Daryl. Teprve amnestie v roce 1881 mu otevřela opět cestu do Francie, kde byl roku 1893 zvolen poslancem za Socialistickou stranu.

Ve své literární činnosti se André Laurie jeví jako výrazný epigon Julese Verna, se kterým rovněž na některých dílech spolupracoval. Verne byl například z komerčních důvodů vydáván za spoluautora Laurieho románu Trosečník z Cynthie a základem dvou dalších Vernových knih (Ocelové město a Hvězda jihu) jsou původní Laurieho rukopisy. Zemřel 9. dubna 1909.

Zdroj životopisu: wikipedie.cz

Populární autoři: