André Gide

francouzská, 1869 - 1951

Nahrávám...

Životopis

André Paul Guillaume Gide byl francouzský spisovatel, esejista a dramatik. Narodil se v listopadu roku 1869 v Paříži do měšťanské protestantské rodiny. Jeho otec Paul Gide byl významným profesorem práva na univerzitě v Paříži a jeho matka – Juliette Rondeaux – byla dcerou obchodníka z Rouenu. André Gide vyrůstal v puritánské atmosféře. Když mu bylo jedenáct, jeho otec zemřel a mladý chlapec záhy našel útočiště v literatuře. Začal si psát deník, do něhož si psal celý život poznámky.

Jako student se zapojil do pařížských literárních kruhů, kde se seznámil s Paulem Valérym, Stéphanem Mallarmém a Paulem Claudelem.

Po cestě do severní Afriky (v letech 1893 až 1895) André Gide vydává knihu Les Nourritures terrestres (Pozemské živiny). V Alžíru se setkal s Oscarem Wildem a stali se dobrými přáteli. Roku 1902 vyšla nová Gideho kniha L’Immoraliste (Imoralista), v roce 1909 pak román La Porte étroite (Těsná brána), roku 1914 Les Caves du Vatican (Vatikánské kobky) a v roce 1919 další román La Symphonie pastorale (Pastorální symfonie).

André Gide se také podílel na vzniku literárního časopisu Nouvelle Revue Française. Roku 1926 mu vyšel další román Les Faux-monnayeurs (Pěnězokazi).

Gide se angažoval v boji proti kolonialismu, poté, co v letech 1925 až 1926 navštívil Kongo. Upnul se k myšlenkám o světovém míru a konečně k idejím komunismu, od nichž bolestně ustoupil po své návštěvě Sovětského svazu (1936).

Roku 1947 André Gide obržel Nobelovu cenu za literaturu. Zemřel v únoru 1951 v Paříži.

Zdroj životopisu: http://fr.wikipedia.org