Alisa Zinovjevna Rosenbaum

Ayn Rand pseudonym

americká, 1905 - 1982 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Ayn Rand byla rusko-americká spisovatelka, dramatička a scénáristka. Je autorkou slavných románů Zdroj (The Fountainhead) a Atlas pokrčil rameny (Atlas Shrugged) a také autorkou filosofického systému objektivismus.

Narodila se v ruském Petrohradě 2. 2. 1905 a zemřela v New Yorku 6. 3. 1982. Dva roky po dokončení petrohradské univerzity, na které studovala historii a filosofii, emigrovala do USA. První léta strávila v Hollywoodu, kde prošla řadou zaměstnání a přitom se pokoušela o psaní scénářů. První z nich, Red Pawn, se jí podařilo prodat v roce 1932. Její první román, We the Living, byl dokončen v roce 1933, nenašel však nakladatele až do roku 1936. Druhý román, The Fountainhead (Zdroj), byl odmítnut dvanácti nakladateli a nakonec vyšel až v roce 1943. Navzdory tomu, že byl ignorován kritikou, se z něho stal bestseller a zůstal jím dodnes. V roce 1957 následoval poslední román, Atlas Shrugged, v němž autorka beletristickým způsobem zpracovala svou unikátní filosofii – objektivismus. Od té doby se Ayn Rand věnovala psaní esejů a přednáškám, komentujícím současné dění, a systematizaci objektivismu.

Její vize člověka jako nezávisle přemýšlejícího, sebevědomého individualisty, ukotveného pevně v objektivní realitě, spolu s její filosofií ,,pro život na zemi" ovlivnily životy milionů čtenářů a stály na počátku filosofického hnutí, které má stále rostoucí vliv na americkou společnost.

Populární autoři: