Alice Munro

kanadská, 1931

Nahrávám...

Životopis

Alice Ann Munro je společně s Margaret Atwoodovou nejznámější kanadskou spisovatelkou. Ve svých povídkách líčí životy lidí z venkovských oblastí severozápadního Ontaria, kde sama strávila dětství a kde studovala na univerzitě.

První povídku napsala Munroová už v 15 letech, publikovat potom začala o čtyři roky později. Avšak teprve roku 1968 se objevila první sbírka povídek, nazvaná Tanec šťastných stínů (The Dance of the Happy Shades), s níž měla autorka veliký úspěch, a která jí přinesla nejprestižnější kanadskou literární cenu - Governor General's Literary Award. Tu získala Munro ještě dvakrát: v roce 1978 za sbírku povídek Kdo si myslíš, že jsi? (Who Do You Think You Are; v USA vyšla roku 1979 pod názvem The Beggar Maid) a v roce 1986 za sbírku Pokrok lásky (The Progress of Love). Kniha Už dávno ti chci něco říct (Something I've Been Meaning to Tell You) byla poprvé vydána roku 1974.

Další díla: román Životy dívek a žen (Lives of Girls and Women, 1971), sbírky povídek Jupiterovy měsíce (The Moons of Jupiter, 1982), Přítelkyně z dětství (Friend of My Youth, 1990), Veřejná tajemství (Open Secrets, 1994), Láska hodné ženy (The Love of a Good Woman, 1998) a sbírka s těžko přeložitelným názvem Hateship, Friendship, Courtship, Loveship, Marriage, zatím poslední kniha, jež vyšla v roce 2001.

Typickým vypravěčem próz A. Munro je mladá či adolescentní dívka, a i témata jednotlivých povídek jsou provázána s ženským světem.


Alice Munro je podruhé vdaná a má tři děti.

Zdroj životopisu: literatura.cz