Alexandr Alexandrovič Blok

ruská, 1880 - 1921

Nahrávám...

Životopis

Alexandr Blok (Aleksandr Aleksandrovich Blok, rusky: Алекса́ндр Алекса́ндрович Блок) (* 28.11.1880, † 7.8.1921) byl ruský básník, dramatik a esejista, s A. Bělým tvůrce ruského literárního symbolismu.

Alexandr Blok pocházel z intelektuálské rodiny. Jeho otec, profesor Varšavské univerzity, pocházel z rodiny poruštěných Němců, matka byla dcerou rektora Petrohradské univerzity. Alexandr se narodil v rektorátním domě na Vasiljevském ostrově. Rodiče se rozešli před jeho narozením, s otcem nežil. Přesto šel ve stopách svého otce, studoval nejdříve práva, potom slovanskou filologii.

Na letním sídle v Šachmatovu se seznámil se svou budoucí ženou Ljubov Mendělejevovou, dcerou známého chemika.

Básnická sbírka Verše o krásné dámě ovlivněná filozofickým učením V. Solovjova, přinesla Blokovi všeobecné uznání.

V roce 1903 se Alexandr Blok osobně setkal s A. Bělým a spolu s ním se stal vůdčí osobností ruských symbolistů. Jejich přátelství však bylo plné zvratů. jež měly osobní a estetické příčiny, provázené krizí symbolismu.

Změna Blokových názorů jej vedla k roztržce s A. Bělým a salonem Merežkovských, který mu byl dříve blízký. Krizi osobního života Blok spojuje s dobovou depresí.

Po smrti dítěte, které přijal za vlasní, opustil Alexandr Blok načas Rusko a odjel s manželkou do Itálie. Smrt otce a seznámení s nevlastní sestrou Angelinou, přivedlo Bloka k napsání poemy s autobiografickým námětem ze života rodičů Vozmezdie. Návrat do Ruska jej přivedl do změněné reality, v podobě 1. světové války a občanské revoluce.

Depresivní nálady hladových let občanské války přivedly nakonec Alexandra Bloka k předčasné smrti.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři: