Alan Bennett

britská, 1934

Nahrávám...

Životopis

Alan Bennett je britský spisovatel, herec a zejména dramatik. Po studiu v Cambridgi a Oxfordu a po krátké zkušenosti s herectvím začal psát divadelní a rozhlasové hry, z nichž některé byly úspěšně převedeny na filmové plátno.
Bennettova díla jsou místy autobiografická, autor tematicky čerpá z prostředí svého dětství. jeho postavy jsou často poddajné, přehlížené a utiskované bytosti: například divadelní hra The Lady in the Van (Dáma z maringotky) z roku 1989 je založena na Bennettově osobní zkušenosti se slečnou Shepherdovou, která více než patnáct let žila v několika polorozpadlých maringotkách na jeho příjezdové cestě; nebo krátké divadelní monology Telling Tales (Vyprávění příběhů) z roku 2000. Ve sbírce povídek Untold Stories (Nepovězené příběhy) z roku 2005 zase autor vypráví velmi otevřeně a citlivě o duševní nemoci, které postihla jeho matku a další členy rodiny, v jiných pasážích se pak vyrovnává se svou homosexualitou.
V roce 1994 byla filmová adaptace populární hry The Madness of George III (Šílenství krále Jiřího III.) oceněna Oscarem, kritiky pozitivně přijímaná hra The History Boys (Studenti historie) z roku 2004 získala několik prestižních divadelních cen (představení uvedené na Broadwayi pak šest ocenění Tony).
Za své literární zásluhy Alan Bennett obdržel řadu čestných doktorátů z několika univerzit. Totot ocenění odmítl přijmout od Oxfordu, a sice na protest proti tomu, že univerzita akceptovala dotaci od tiskového magnáta Ruperta Murdocha, kterého Bennett vnímá jako jednu z příčin úpadku britské televize. V roce 1988 rovněž odmítl Řád britského impéria a o osm let později povýšení do rytířského stavu.

Zdroj životopisu: kniha Neobyčejný čtenář

Populární autoři:

George Gamow

1904 - 1968
Agatha Christie

1890 - 1976
Carl Sagan

1934 - 1996