Adelbert von Chamisso

německá, 1781 - 1838

Nahrávám...

Životopis

Louis Charles Adélaïde de Chamisso de Boncourt, známý jako Adelbert von Chamisso [šamiso] (30. ledna 1781 Châlons-en-Champagne – 21. srpna 1838 Berlín) byl německý básník a botanik.

Narodil se jako čtvrté ze sedmi dětí do šlechtické rodiny hraběte Louise Marie de Chamisso na zámku Boncourt v oblasti Champagne. Jeho rodina v roce 1790 zchudla a v roce 1792 opustila Francii. Na útěku před revolucionáři prošla celá rodina Holandsko a jižní Německo. Jejich novým domovem se v roce 1796 stal Berlín, kde se dva z Adelbertových starších bratrů stali učiteli. Chamisso zde studoval na Francouzském gymnáziu a později se živil jako prodavač a malíř květin. Pak se stal pážetem u princezny Luisy Friederiky Pruské a v roce 1801 se stal důstojníkem pruské armády, v té době si říkal Ludwig von Chamisso. Když však měl bojovat proti své vlasti, z armády vystoupil a věnoval se studiu přírodních věd a literatuře.

Léta 1815-1818 strávil na cestě kolem světa. Tato expedice ruského kapitána Otto von Kotzebue financovaná hrabětem Nikolajem Rumjancevem prozkoumávala Polynésii a Hawaii. Chamisso kartograficky zdokumentoval velkou část pobřeží Aljašky, byl po něm pojmenován nově objevený ostrov Chamisso. Popsal způsob života Eskymáků a obyvatel Aleut a všechna svá (nejen) přírodovědná pozorování pak vydal knižně v díle Cesta okolo světa (mimochodem slovo parka označující oděvní součást se poprvé objevilo právě v tomto díle).

Nakonec se v roce 1819 stal ředitelem botanické zahrady v Berlíně. Pokračoval však ve své literární práci a spolu s Gustavem Schwabem vydával Německý almanach Múz. Byl členem berlínské lóže Svobodných zednářů.

Zdroj životopisu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Adelbert_von_Chamisso