Zmrzlinář zajímavosti

kniha od:

Zmrzlinář https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/198748/zmrzlinar-198748.jpg 3.1 32

Román finské autorky, zasazený z velké části do Československa čtyřicátých až počátku devadesátých let 20. století, vedle ojedinělého čtenářského zážitku nabízí českým čtenářům i určitý bonus v podobě velmi neotřelého pohledu zvenčí na nás, na naše nedávné dějiny či kulturní dědictví. Zmrzlinář je tajuplná skládačka bez konce, plná náznaků, otázek, navzájem provázaných náhod a netušených souvislostí. Epizodický charakter vyvolává dojem povídkového filmu, v němž jsou jednotlivé příběhy propojené některými stěžejními motivy nebo postavami a jejich osudovými okamžiky. Ostatně první epizoda také natáčením fi lmu nazvaného Zmrzlinář začíná. Originální způsob vyprávění, v němž se svižné dialogy střídají s vnitřními monology jednotlivých postav, občas ještě okoření trefný komentář samotné autorky. Příběhy jsou zdánlivě bez konce, a to zcela záměrně – vždyť i ve skutečném životě nikdy nic nekončí, všechno se jen prolíná, jednou postavy přicházejí jakoby odnikud, jindy nenávratně mizí neznámo kam. Je až překvapivé, jak takhle fragmentárně pojatý příběh nakonec drží pevně pohromadě.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

Jäätelökauppias , 2012


více info...

Zajímavosti (3)

Jména a příjmení románových postav úmyslně odkazují na Boženu Němcovou (raná vzpomínka z filmu Babička), Lieko Zachovalovou (redaktorka finskéhho rozhlasu v Praze), Jana Palacha, Milenu Jesenskou a Franze Kafku (oblíbený autor Lipson). (MissiPippi)


Kniha je věnována celníkovi na československých hranicích z důvodu osobní zkušenosti autorky s celníkem v 11i letech při cestování s rodinou. (MissiPippi)


Ocenění

2013 - Cena Evropské unie za literaturu

Štítky knihy

Československo finská literatura

Autorovy další knížky

Katri Lipson
finská, 1965
2014  61%Zmrzlinář
2016  72%Kosmonaut

Kniha Zmrzlinář je v

Právě čtených1x
Přečtených36x
Čtenářské výzvě1x
Doporučených1x
Knihotéce11x
Chystám se číst37x
Chci si koupit2x