Zmrzlinář

od:


KoupitKoupit eknihu

Román finské autorky, zasazený z velké části do Československa čtyřicátých až počátku devadesátých let 20. století, vedle ojedinělého čtenářského zážitku nabízí českým čtenářům i určitý bonus v podobě velmi neotřelého pohledu zvenčí na nás, na naše nedávné dějiny či kulturní dědictví. Zmrzlinář je tajuplná skládačka bez konce, plná náznaků, otázek, navzájem provázaných náhod a netušených souvislostí. Epizodický charakter vyvolává dojem povídkového filmu, v němž jsou jednotlivé příběhy propojené některými stěžejními motivy nebo postavami a jejich osudovými okamžiky. Ostatně první epizoda také natáčením fi lmu nazvaného Zmrzlinář začíná. Originální způsob vyprávění, v němž se svižné dialogy střídají s vnitřními monology jednotlivých postav, občas ještě okoření trefný komentář samotné autorky. Příběhy jsou zdánlivě bez konce, a to zcela záměrně – vždyť i ve skutečném životě nikdy nic nekončí, všechno se jen prolíná, jednou postavy přicházejí jakoby odnikud, jindy nenávratně mizí neznámo kam. Je až překvapivé, jak takhle fragmentárně pojatý příběh nakonec drží pevně pohromadě....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/198748/zmrzlinar-198748.jpg 3.129
Orig. název:

Jäätelökauppias (2012)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (2)

Jména a příjmení románových postav úmyslně odkazují na Boženu Němcovou (raná vzpomínka z filmu Babička), Lieko Zachovalovou (redaktorka finskéhho rozhlasu v Praze), Jana Palacha, Milenu Jesenskou a Franze Kafku (oblíbený autor Lipson). (MissiPippi)


Kniha je věnována celníkovi na československých hranicích z důvodu osobní zkušenosti autorky s celníkem v 11i letech při cestování s rodinou. (MissiPippi)


Autor a jeho další knihy

Katri Lipson

Katri Lipson
finská, 1965

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených2x
v Přečtených30x
v Čtenářské výzvě1x
v Doporučených1x
v Knihotéce9x
v Chystám se číst40x
v Chci si koupit2x