Životy, názory a výroky proslulých filosofů

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Spis „O životě a učení slavných filosofů“ (Filosofón bión kai dogmatón synagógé) se skládá z deseti knih, věnovaných jednotlivým řeckým myslitelům a jejich skupinám. Diogenes řadí řecké filosofy do dvou škol, iónské a italské, kritéria tohoto rozlišení jsou však nejasná. Prvních devět knih tvoří sbírky anekdot a vyprávění o jejich životech i citátů a názorů, patrně z druhé a třetí ruky. Diogenes s nimi nepolemizuje, nýbrž jen reprodukuje, co mu přišlo pod ruku, a z jeho spisu se nezdá, že by byl měl prameny příliš spolehlivé. Přesto je to největší zachovaná sbírka životopisných údajů a citátů, zejména pro předsokratovskou filosofii, a má tedy nesmírný význam. Od zbytku díla se liší poslední, desátá kniha, která obsahuje tři autentické listy Epikurovy a jeho Testament; je to tedy vynikající pramen k tomuto mysliteli. V poslední době se zájem badatelů obrací k Diogenovi také jako ke zdroji poznatků o antické logice. Ukazuje se totiž, že výroková logika nezačíná až u stoiků, kteří se naopak opírali o starší autory, jako byl Diodóros Chronos nebo Filón z Megary, citované právě u Diogena; Diodóros uvažoval i o axiomech, o materiální implikaci a o mylných závěrech. Jinak je nápadné, že v Diogenově sbírce zcela chybí střední platónismus....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68781/zivoty-nazory-a-vyroky-proslulych-filosofu-68781.jpg 4.713
Žánr:
Literatura naučná, Filozofie

Vydáno: , Československá akademie věd - ČSAV
Originální název:

Βίοι καὶ γνῶμαι τῶν ἐν φιλοσοφίᾳ εὐδοκιμησάντων


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (2)

Prvních devět knih tvoří sbírky anekdot a vyprávění o životech i citátů a názorů filosofů. Diogenes s nimi nepolemizuje, nýbrž jen reprodukuje, dílo je napsáno tak, že autorovy sympatie neprozrazuje. (Dominicus)


Největší zachovaná sbírka životopisných údajů a citátů, zejména pro předsokratovskou filosofii, a má tedy nesmírný význam. (Dominicus)