Žid Süss

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román seznamuje čtenáře se společenskými a politickými poměry v Německu 18. století. Touha po moci, ovládat své okolí, řídit osudy jiných je člověku dáno odpradávna, zvláště muži, jako je finančník Süss Oppenheimer, nejvlivnější muž vévody Karla Alexandra. S kamennou tváří se pouští do nejodvážnějších transakcí v pevné víře, že dosáhne všeho, co si umane. Je tvrdý, nekompromisní, dokonale zvládá umění řídit osudy jiných, do svého nitra však nedá nahlédnout nikomu. Jedno slabé místo má -- překrásnou dceru Naemi, kterou ukrývá před celým světem. Čím stoupá výš, tím více má nepřátel a neuvědomuje si, že tím bezprostředně ohrožuje i život dcery... (knizniklub.cz)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14920/zid-suss-14920.jpg 4.397
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, VPL- Vydavateľstvo politickej literatúry
Orig. název

Jud Süss, 1925

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (2)

Joseph Süß Oppenheimer bol skutočnou historickou postavou. Kvôli vyššiemu postaveniu si získal mnoho nepriateľov, bol usvedčený z mnoha zločinov, mučený a po vynútenom priznaní nakoniec obesený. Jeho mŕtvolu vystavovali v Stuttgarte ešte šesť rokov po jeho smrti. (Marquis)


V roku 1940 na zákazku ríšskeho ministra propagandy Josefa Goebbelsa bola na motívy románu natočená antisemitská agitka, ktorá je dodnes zakázaná v Portugalsku, Švédsku a Nemecku, kde sa smie premietať len pre vedecké účely. (Marquis)