Zelený paprsek / Deset hodin na lovu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dílo Zelený paprsek, pojmenované po optickém přírodním jevu (viz dále), se dá považovat za jediný Vernův milostný román. Jeho zápletka spočívá v tom, že mladá skotská dívka Helena Champbellová se odmítá provdat za muže, kterého jí vybrali její strýcové, a to do té doby, než s ním společně uvidí zelený paprsek, který je podle pověstí znamením věrné lásky. Po četných neúspěšných pokusech je jev konečně viditelný, ale mladí hrdinové nacházejí lásku navzájem ve svých očích a nevěnují pozornost obzoru. V povídce Deset hodin na lovu autor líčí, kterak byl pozván na lov do okolí Herissartu poblíž Amiensu a vyjadřuje své přesvědčení, že šlo o jeho první a zároveň poslední účast na takové akci. Nejprve velice břitce popisuje svou amatérskou přípravu a pak posměšně líčí samotný průběh lovu. Popisuje směšné hádky jeho účastníků o to, kdo se trefil a kdo ne, které vyvrcholi dokonce rvačkou a doživotním znepřátelením některých lovců. Jemu samotnému se podařilo trefit pouze klobouk četníka a zaplatit pokutu...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92525/zeleny-paprsek-deset-hodin-na-lovu-92525.JPG 3.67
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (3)

Upozornění: Stejnojmenný francouzský film (Zelený paprsek) z roku 1986 režiséra Erica Rohmera není filmovou adaptací tohoto románu. (Luccy78)


Dílo Zelený paprsek, pojmenované po optickém přírodním jevu, se dá považovat za jediný Vernův milostný román. (Luccy78)


V jednom svazku s tímto románem vyšla současně Vernova krátká satirická povídka Deset hodin na lovu (Dix Heures en chasse) z roku 1881. (Luccy78)