Babička

kniha od:


Koupit

Nejznámější prózu Boženy Němcové jistě netřeba blíže představovat - patří k nejčtenějším českým knihám. Poprvé vyšla v roce 1855 a od té doby byla publikována ve více než třech stovkách českých vydání a v mnoha zahraničních překladech. Své vzpomínky na dětství, prožité v ratibořickém údolí s babičkou Magdalénou Novotnou, autorka přetavila do částečně idealizované, ale přesto realistické podoby....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70481/babicka-oCY-70481.jpg 3.63225
Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (17)

původně:
http://www.atllanka.net/index.php?text=179-bozena-nemcova (kapr)


Zajímavost k autorce: odkaz
http://www.hajany.com/clanky/zajimave-z-internetu/bozena-nemcova-tajemna.html (kapr)


Audio-verze: http://darkmp3.ru/album-nemcova-babicka-10164265.html Vypráví Libuše Šafránková. (milamarus)


Knihu s názvem Babička, své nejslavnější dílo, začala Božena Němcová psát po smrti syna Hynka na podzim roku 1853. Text dokončila v létě 1854. Vydání se ujal pražský tiskař a nakladatel Jaroslav Pospíšil a zvolil pro Babičku - nejspíše z finančních důvodů - sešitovou formu. V Pražských novinách ze 16. května 1855 nalézáme zprávu, že vyšel první sešit románu Babička Boženy Němcové. Text rukopisu byl nakladatelem vydán celkem ve čtyřech sešitech a poslední se na pultech knihkupectví objevil v polovině srpna. První tři měly po 80 stranách a prodávaly se po 10 krejcarech, čtvrtý měl stran 124 a jeho cena byla 12 krejcarů. Stránkování sešitů na sebe navazovalo a umožňovalo jejich svázání do knihy. Tato skutečnost měla za následek, že se původní sešitové vydání stalo velmi vzácným. Sešity byly opatřeny hráškově zelenými nebo žlutými obálkami se základními údaji (název knihy, jméno autorky, nakladatelské údaje), zevnitř byly potištěné anotacemi knih ze skladu nakladatele. Idylické vyprávění s podtitulem Obrazy venkovského života, o jehož žánru se vedou vcelku zbytečné spory, opatřila Němcová mottem z knihy Ritter vom Geiste (Rytíř ducha) od německého spisovatele Karla Gutzkowa (1811-1878) a věnováním Eleonoře hraběnce z Kounic. (Sternenhoch.H)


Babička, vydání 6. Do tisku upravil Fr. Bartoš. Nákladem I. L. Kobra 1887. (dagmara5266)


Označeno jako povinná četba. (Rebel0007)


V Ratibořicích, kde Němcová trávila dětství stojí sousoší Babičky od sochaře Otta Gutfreunda. (Kmotr99)


Jméno babičky je Magdalena Novotná (Kmotr99)


Povídku v průběhu desetiletí ilustrovalo přibližně dvacet umělců. (Kmotr99)


Na motivy díla vznikl muzikál. (Kmotr99)


Podle povídky vznikly tři film a několik divadelních her. (Kmotr99)


Kniha byla přeložena mimo jiné do hornolužické srbštiny roku 1833. (Kmotr99)


Ke 100. výročí prvního vydání Babičky uspořádalo Národní divadlo slavnostní matiné (29. října 1955 v Tylově divadle). (Kmotr99)


Jedním z inspiračních zdrojů Němcové bylo dílo olomouckého univerzitního profesora a lékaře Františka Jana Mošnera Pěstounka. (Kmotr99)


Božena Němcová dílo psala v době, kdy jí umíral syn. Začala jej psát během pobytu v pražské Ječné ul. č. p. 516 koncem roku 1853 a z větší části jej zde také napsala. (Kmotr99)


Jedná se o povídku, ne o román, jak se mnoho lidí mylně domnívá. (Kmotr99)


Kniha se umístila v druhém místě celonárodní ankety Kniha mého srdce s 29 935 hlasy. (Kmotr99)