Velký Gatsby

Vypravěčem románu je Nick Carraway, který přijíždí do Spojených států. Zde se chce věnovat obchodu s cennými papíry. Jeho sousedem je bohatý Jay Gatsby, který Nicka požádá, aby mu zprostředkoval setkání s jeho sestřenicí Daisy. Gatsby Daisy miluje, ale ona je vdaná za Toma Buchanana. Manželství není šťastné. Buchanan má milenku Myrtle, která tragickou náhodou skončí pod koly Gatsbyho auta, které řídila Daisy. Myrtin manžel Wilson pokládá za viníka Gatsbyho......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/2459/velky-gatsby-kOW-2459.png 3.92546
Originální název:

The Great Gatsby (1925)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Lunarion
více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (8)

V románe od Francisa Scotta Fitzgeralda nájdeme veľa autobiografických čřt. Rovnako ako Gatsby, aj Fitzgerald pochádzal z chudobnej rodiny, odišiel na vojnu a nakoniec sa stal členom americkej smotánky. Postava Daisy bola zase vytvorená podľa charakteru autorovej manželky Zeldy, s ktorou mal veľmi búrlivé manželstvo. (ChristineDaee)


Klasické dílo americké literatury „jazzového věku“ - ve své době odmítnuté a zapomenuté - muselo svou čest očišťovat až desítky let po vydání. Fitzgeraldovi už to nebylo moc platné, po neúspěchu románu nabrala jeho kariéra i život strmý spád. Gatsby si však postupně našel cestu do seznamů povinné četby, knihoven milovníků literatury a dokonce i na plátna kin. (terkavampir)


Dílo F. S. Fitzgeralda se odehrává v prosperujícím městě West Egg. Toto místo se nachází na Long Islandu v New Yorku. (chaera)


Roku 2009 vydaly The New York Times seznam 100 nejlepších anglicky psaných knih 20. století, které vybrala odborná porota. Tato kniha se umístila na 2. místě. (chaera)


Kniha byla už pětkrát převedena na filmové plátno, poprvé dokonce ještě v němém filmu. Nejslavnější je verze s Robertem Redfordem a Miou Farrow v hlavní rolích (scénář Francis Ford Coppola). V nejnovějším zpracování (2013) roli Gatsbyho ztvárnil herec Leonardo DiCaprio. (chaera)


V anglickém vydání knihy "Velký Gatsby" se fráze "Old sport", tedy "Starý příteli", objevuje 42krát. (eiva)


Názorné videoshrnutí a krátké zamyšlení nad knihou přístupné skutečně širokým vrstvám vyšlo nedávno v rámci čtyřminutového "naučného" cyklu Thug notes (USA), s českými titulky ke shlédnutí zde http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/bichle-velky-gatsby (VIDEO OBSAHUJE SPOILERY!). (Dáma s hrnstjm)


Velký Gatsby vznikl v době, kdy bylo Fitzgeraldovi 28 let a pobýval na francouzské Riviéře, po úspěchu své prvotiny (Na prahu ráje) se oženil se Zeldou Sayrovou (dcera alabamského soudce). Po vydání Velkého Gatsbyho se ale autorův život stal tragédií, svatební cesta nedopadla dobře, u Zeldy se projevila psychická nemoc a byla převezena do sanatoria. Fitzgerald zanedlouho propadl alkoholismu. (Kamčari)