Uražení a ponížení

kniha od:


Koupit

Dostojevskij je pokládán za romanopisce Sankt Petersburgu, strávil zde řadu let, zde prožil opojení z úspěchu své prvotiny „Chudí lidé“, zde byl také zatčen, souzen a postaven před popravčí četu. A zde také v roce 1881 zemřel. Situoval sem děj většiny svých povídek a několika velkých románů. Z ponurých, sychravých zákoutí města na Něvě, ze zatuchlých příbytků, které jsou sídlem prostopášnosti, neřesti a utajených zločinů, jako by se vynořily i postavy románu Uražení a ponížení, jejichž osudy autor spojil s osudy obyvatel petrohradských paláců. A jako v ostatních románech Dostojevského, ani zde nenajdeme nekomplikovaný vztah dvou bytostí, nýbrž složitý obrazec mučivých milostných vztahů a propletenců, kterých nejsou ušetřeny ani děti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12712/big_urazeni-a-ponizeni-29B-12712.jpg 4.3312
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Academia
Originální název:

Униженные и оскорблённые (Unižennyje i oskorbljonnyje), 1861


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (1)

V roce 1989 byla natočena zdařilá rozhlasová četba na pokračování. Účinkují: Jan Hartl, Taťjana Medvecká, Josef Kemr, Eduard Cupák, Ivan Řezáč, Sylva Sequensová, Oldřich Vízner, Bohumila Dolejšová, Jarmila Švehlová, Ota Sklenčka a Věra Kubánková.

Hlavní postavu namluvil Jan Hartl a svým roztřeseným, pološeptajícím hlasem ještě umocnil Dostojevskou trpící atmosféru. (Klamm)