Údolí včel

od:


KoupitKoupit eknihu

Středověký příběh z krajiny včel a německých rytířů, který je znám rovněž z vynikajícího filmového zpracování Františka Vláčila.

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28513/udoli-vcel-Zyr-28513.jpg 4.3185
Žánr:
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Dauphin
více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (2)

Jak film, tak próza mají dvě stěžejní části: vlci – šelmy, které nahání strach, stísňující pocit a smrt a včely - hmyz, který zde svým bzukotem navozuje poklidnou atmosféru domova. každodennost, život a bezpečí. Tyto dvě nosné části se v knize dělí na menší kapitoly (řádový slib, Modlitba, Rotgierův útěk, V Čechách atd.). Vlky jsou míněni mniši: „Vlci jsou řádoví bratři…“ (212) V souvislosti s dějem s nimi asociujeme moc, nadvládu, nelidskost, askezi, „chlad“ a krutost. Včely symbolizují rodné bezpečné místo, kam se rádi vracíme a kde se cítíme dobře. „U včel bylo jediné místo, kde byl v bezpečí (Ondřej) … včely by ho ochránily před lidmi lépe než nejhlubší křoviny lesa… (101), … vzduchem bzučely včely. Rodný Vlkov! (163) … Včely jsou jako lidé, - řekl,- také se bojí neštěstí.“ (202) Tak jako nás ve filmu uvedou do děje hned v první scéně, tak i v knize se objevují už v první větě: „Mezi mechem a křovinami probleskoval tichý a přátelský ostrůvek uprostřed lesa: planina se včelami.“ (101) (Klamm)


Nejdříve vznikl scénář k filmu Údolí včel, který napsal režisér František Vláčil společně se spisovatelem Vladimírem Körnerem. Knižní podoboba se zhmotnila až po filmu. (Klamm)