Sweeney Todd: Šňůra perel zajímavosti

kniha od:

Sweeney Todd: Šňůra perel https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27751/bmid_sweeney-todd-snura-perel-Lgi-27751.jpg 3.6 185

Román odehrávající se ve viktoriánské Anglii, přesněji v Londýně, který touto dobou není jen líbezným místem k životu. Sweeney Todd, prapodivný pavouk, který si otevřel holičství v Londýně, je poměrně zaneprázdněn svými zákazníky. Přesto si nemůže jeho pomocník Tobias nevšimnout, že několik zákazníků, kteří přišli do oficíny, z ní již nikdy neodešlo. A na holičském křesle již nesedí... Koho by však napadlo, že Sweedy se přišel do Londýna především pomstít.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Horory

Vydáno: , Domino
Originální název:

String of pearls: the original tale of Sweeney Todd , 1847


více info...

Zajímavosti (5)

Ačkoliv se v předmluvě rozšířené verze z roku 1850 praví, že Sweeney Todd skutečně existoval, dosud se nepodařilo najít důkaz. (Kozel)


Námět Sweeneyho Todda patrně vychází ze starší městské legendy o pochybných plněných koláčích. Dva roky před vznikem novely na toto téma naráží Charles Dickens v knize Martin Chuzzlewit, v níž postava Toma Pinche vyhlašuje vděčnost nad tím, že ho jeho vlastní "zlý duch nezavedl do doupěte žádného z těch výrobců kanibalského pečiva, které mnohá venkovská legenda popisuje jako čile provozující obchod v metropoli". (Kozel)


Ještě před vydáním posledního dílu původní novely, měla premiéru divadelní verze George Dibdin Pitta, uvedená v Britannia Theathre v Hoxtonu pod názvem "The Strings of Pearls". (Kozel)


Novela poprvé vycházela jako seriál v letech 1846-1846 v periodiku "The People's Periodical and Family Library" Edwarda Lloyda. V roce 1850 Lloyd vydal rozšířenou verzi knižně, která obsahovala 92 kapitol v rozsahu 732 stran. (Kozel)


Na motivy knihy byl v roce 2007 natočen filmový muzikál s názvem Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street). Režie Tim Burton, v hlavní roli Johny Depp a Helena Bonham Carter. (AnetW94)

Štítky knihy

Anglie Londýn 19. století zfilmováno viktoriánská doba horory pomsta městská (urban) fantasy historické thrillery

Autorovy knížky

Thomas Peckett Prest
britská, 1810 - 1859
2008  71%Sweeney Todd: Šňůra perel

Kniha Sweeney Todd: Šňůra perel je v

Právě čtených1x
Přečtených253x
Čtenářské výzvě13x
Doporučených8x
Knihotéce131x
Chystám se číst59x
Chci si koupit17x
dalších seznamech2x