Sobota

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vzpomenete si, co jste dělali v sobotu 15. února 2003? Možná jste si užívali volna, které však londýnskému neurochirurgovi Henrymu Perownovi není onoho dne dopřáno. Ostatně „je v pohybu“ už od 3.40 ráno, kdy ho z postele vytáhla předtucha, a díky Ianu McEwanovi ho sledujeme myšlenku po myšlence, krok za krokem, minutu po minutě. Hořící letadlo na předjitřním nebi předznamenává den, v němž Henry svou anabází připomene shánčlivého Leopolda z Joyceova Odyssea nebo zasněnou Clarissu Virginie Woolfové, hrdinku románu Paní Dallowayová. Také večerní rodinná sešlost u Perownů má být vzácným okamžikem po týdnech stresů. Do té doby však musí Henry nejen zkontrolovat pacienty, odehrát pravidelné squashové utkání s kolegou, vyřídit nákupy a odbýt si návštěvu matky v domově pro seniory, ale především čelit stovkám a tisícům podnětů, jež se mu honí hlavou v den, kdy Británie zažívá největší protiválečný pochod v dějinách. Žijeme totiž ve světě, kdy možnost teroristického útoku ze strany fanatiků přerostla z říše nočních můr do bílého dne, v „reality show“ médií, které si uzurpují naši pozornost pokřiveným výkladem událostí, a zejména v síti příčin a následků, kde může malá chyba způsobit dalekosáhlou odezvu. K osudovému zvratu to v životě i v McEwanových románech bývá často pouhopouhý okamžik a slušný člověk Henry Perowne pozná, že nevhodná reakce na drobnou pouliční kolizi na sebe nenechá dlouho čekat. V sobotu, na kterou jen tak nezapomene, si bude muset hned několikrát připomenout nejenom odvahu, jež v něm navzdory blížící se padesátce dříme, ale i zjištění, že každá pravda je pouze dílčí pohled na věc. McEwanův duchaplný román o mozku i hodinářsky precizní úvaha o čase, který nám je vyměřen, pojmenovává hodnoty, které lze i za jediný den odezřít z lidského života. Mistrně zhuštěné moderní drama s řadou koncových zvratů dokládá, že renomovaný autor zůstává po úspěchu předchozího románu Pokání ve skvělé formě, když skládá působivou poklonu svým modernistickým předchůdcům. Spolu s nimi potvrzuje, že i v obyčejné „žité přítomnosti“ lidí nevěřících v nadpřirozené berličky je něco, co nás přesahuje – a že je to dokonce plně v naší moci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2095/big_sobota-Czn-2095.jpg 3.9237
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

Saturday, 2005


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (4)

Podle skladatele Neila Finna skupiny Crowded House je píseň "People Are Like Suns" inspirována začátkem románu. Neil řekl: "Když jsem skladbu psal, četl jsem Sobotu od Iana McEwana, která začíná mužem na balkóně, který pozoruje padající letadlo, takže některé části obsahují něco z toho výjevu." (paulhunter)


Sobota obsahuje pár autobiografických prvků; hlavní protagonista žije na stejném náměstí v Londýně jako McEwan a je rovněž fyzicky aktivní ve středním věku. (paulhunter)


McEwan strávil dva roky výzkumem neurochirurgie pro svou knihu v National Hospital for Neurology and Neurosurgery v Londýně. (paulhunter)


Ocenění

2005 - James Tait Black Memorial Prize (Fiction Award)