Sobota

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vzpomenete si, co jste dělali v sobotu 15. února 2003? Možná jste si užívali volna, které však londýnskému neurochirurgovi Henrymu Perownovi není onoho dne dopřáno. Ostatně „je v pohybu“ už od 3.40 ráno, kdy ho z postele vytáhla předtucha, a díky Ianu McEwanovi ho sledujeme myšlenku po myšlence, krok za krokem, minutu po minutě. Hořící letadlo na předjitřním nebi předznamenává den, v němž Henry svou anabází připomene shánčlivého Leopolda z Joyceova Odyssea nebo zasněnou Clarissu Virginie Woolfové, hrdinku románu Paní Dallowayová. Také večerní rodinná sešlost u Perownů má být vzácným okamžikem po týdnech stresů. Do té doby však musí Henry nejen zkontrolovat pacienty, odehrát pravidelné squashové utkání s kolegou, vyřídit nákupy a odbýt si návštěvu matky v domově pro seniory, ale především čelit stovkám a tisícům podnětů, jež se mu honí hlavou v den, kdy Británie zažívá největší protiválečný pochod v dějinách. Žijeme totiž ve světě, kdy možnost teroristického útoku ze strany fanatiků přerostla z říše nočních můr do bílého dne, v „reality show“ médií, které si uzurpují naši pozornost pokřiveným výkladem událostí, a zejména v síti příčin a následků, kde může malá chyba způsobit dalekosáhlou odezvu. K osudovému zvratu to v životě i v McEwanových románech bývá často pouhopouhý okamžik a slušný člověk Henry Perowne pozná, že nevhodná reakce na drobnou pouliční kolizi na sebe nenechá dlouho čekat. V sobotu, na kterou jen tak nezapomene, si bude muset hned několikrát připomenout nejenom odvahu, jež v něm navzdory blížící se padesátce dříme, ale i zjištění, že každá pravda je pouze dílčí pohled na věc. McEwanův duchaplný román o mozku i hodinářsky precizní úvaha o čase, který nám je vyměřen, pojmenovává hodnoty, které lze i za jediný den odezřít z lidského života. Mistrně zhuštěné moderní drama s řadou koncových zvratů dokládá, že renomovaný autor zůstává po úspěchu předchozího románu Pokání ve skvělé formě, když skládá působivou poklonu svým modernistickým předchůdcům. Spolu s nimi potvrzuje, že i v obyčejné „žité přítomnosti“ lidí nevěřících v nadpřirozené berličky je něco, co nás přesahuje – a že je to dokonce plně v naší moci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2095/sobota-Czn-2095.jpg 3.9190
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Odeon
Orig. název

Saturday, 2005

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (4)

Podle skladatele Neila Finna skupiny Crowded House je píseň "People Are Like Suns" inspirována začátkem románu. Neil řekl: "Když jsem skladbu psal, četl jsem Sobotu od Iana McEwana, která začíná mužem na balkóně, který pozoruje padající letadlo, takže některé části obsahují něco z toho výjevu." (paulhunter)


Sobota obsahuje pár autobiografických prvků; hlavní protagonista žije na stejném náměstí v Londýně jako McEwan a je rovněž fyzicky aktivní ve středním věku. (paulhunter)


McEwan strávil dva roky výzkumem neurochirurgie pro svou knihu v National Hospital for Neurology and Neurosurgery v Londýně. (paulhunter)


Ocenění

2005 - James Tait Black Memorial Prize (Fiction Award)