Smrt je mým řemeslem zajímavosti

Smrt je mým řemeslem https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2087/bmid_smrt-je-mym-remeslem-wyS-2087.jpg 5 3845 652

Román Smrt je mým řemeslem je psychologickou studií "vzorného nacisty" Langa, inspirovanou skutečnou postavou válečného zločince Rudolfa Hösse. V horizontu let 1913 až 1945 zachycuje takřka deníkovou formou proměnu "obyčejného" člověka ve zvráceného jedince, zrůdu odpovědnou za vraždění v koncentračním táboře Osvětim. Krize poválečného Německa dvacátých let minulého století, růst nacismu a fašismu, mravní krach velké části národa - to vše vytváří horizont děsivého příběhu o ztrátě smyslu pro nejzákladnější lidské hodnoty. Cyničnost a nedostatek rozlišovacích schopností, které tento úpadek doprovázejí, nejlépe ilustruje scéna z knihy, kdy je Lang postaven ve Varšavě před soud. Na obvinění, že zabil tři a půl miliónu osob, požádá o slovo a odpoví, jako by nechápal pravý význam svých slov: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl miliónu."... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Naše vojsko
Originální název:

La mort est mon métier , 1952


více info...

Zajímavosti (5)

Hlavní roli - Rudolfa H"osse ve stejnojmenném německém filmu hrál G"otz George, představitel komisaře Schimanského ze známého seriálu. Účinkoval rovněž v řadě adaptací indiánek Karla Maye. (ddkk)


Audioverzi načetl bravurně mistr slova - Norbert Lichý. (bbeettyynnaa)


Robert Merle literárně ztvárnil memoáry nacisty Rudolfa Franze Ferdinanda Hösse, který vybudoval a řídil koncentrační tábor Osvětim. Své paměti sepsal v polském vězení, krátce před tím, než byl v roce 1947 oběšen v Osvětimi. Příběh je o to děsivější, že autor se důsledně drží historických faktů. (braunerova)


V roku 1977 bol v Západnom Nemecku natočený rovnomenný film. (Marquis)


Autor neklade důraz na místo, proto označuje města a vesnice písmenkem. (chaera)


Ocenění knihy (0)

Zatím zde není žádné ocenění.


Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.