Skřivánek

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vdovec Skřivánek ožení syna a sám jde na výměnek, opatruje děti a koná lehčí práce v hospodářství, užívá zasloužený odpočinek po životě, vyplněném rolnickou prací. Postaví se však znovu k práci na poli, když vypukne válka a syn narukuje. Válku šťastně přežije a syn Matouš se vrací domů, smířen se životem a připraven na smrt stařec opouští rodinu .... ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/108038/skrivanek-KAr-108038.jpg 4.523
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (2)

Krátké historky o Skřivánkovi, v románu neuvedené se objevují v knize: Jindřich Šimon Baar - Chodské písně a pohádky (Petrstik)


Předlohou pro titulní postavu románu Skřivánka, bylv postřekovský výměnkář Šimon Háma, zvaný též Kovařík (podle statku, do kterého se on, draženovský rodák, přiženil), kterému Baar říkával též „strejček Pajdar”. Stařec optimistické povahy, typ lidového šprýmaře, neměl nikdy k nějakému povedenému „kumštu” daleko a dovedl vždy pohotově odpovědět vtipem. Baar si dědu velmi oblíbil, vyhledával jeho společnost, zval ho k sobě do Klenčí „na cigárko” nebo skleničku něčeho dobrého, a vždy z něho „chytal rozumy”. Skřivánek zemřel ve vysokém věku v říjnu 1915. (převzato z knihy: Jindřich Šimon Baar - Chodské písně a pohádky) (Petrstik)