Rybí krev

od:


KoupitKoupit eknihu

Románem Rybí krev pokračuje Jiří Hájíček ve své linii venkovských próz (povídkový soubor Dřevěný nůž, romány Zloději zelených koní a Selský baroko) a zavádí nás tentokrát na jihočeský venkov přelomu osmdesátých a devadesátých let dvacátého století. Po patnácti letech strávených v cizině se Hana v roce 2008 vrací do polozatopené vesničky na břehu Vltavy, kde vyrůstala, chtěla se vdát a být učitelkou ve zdejší jednotřídce. Ale všechno je jinak — na vylidněné návsi stojí sama. Má však odvahu podívat se zpátky, má odhodlání ptát se sama sebe i lidí, kteří pro ni kdysi mnoho znamenali. Člověk po čtyřicítce si chce udělat pořádek sám v sobě, uzavřít konečně staré záležitosti a bolesti, říká Hana, když se po dlouhých letech setkává s otcem, bratrem a kamarádkami z dětství. Po úspěšném románu Selský baroko (Magnesia Litera 2006 za prózu), který tematizoval rozpad tradičního venkova v padesátých letech minulého století, zkoumá autor dál českou vesnici. Rybí krev je především příběhem rozpadu jedné rodiny a vesnice za již zcela jiných společenských okolností. Téma vysidlování a bourání obcí, aby na jejich místě mohla stát jaderná elektrárna, se zdá veskrze současné, nevyhnutelné i dnes, kdy je nejistý osud dalších vesnic, například kvůli těžebním limitům v hnědouhelné oblasti severních Čech. Rybí krev však není nějakým „zeleným románem“, je to především poutavý lidský příběh tří kamarádek z malé vesnice, které osud rozprášil do světa, příběh, v němž se silně ozývá touha po rodinné soudržnosti, a také příběh o síle lásky a odpuštění. Magnesia Litera 2013 – Kniha roku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/122317/rybi-krev-fDp-122317.jpg 4.4857
Série:

Volná „venkovská trilogie morálního neklidu“ (2.)

Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (4)

Výstavbě Jaderné elektrárny Temelín padly za oběď obce Březí, Knín, Křtěnov, Podhájí u Týna nad Vltavou a Temelínec. Události popisované v knize nejvíce připomínají situaci ve vsi Podhájí, jejíž kronikář pokračoval ve vedení obecní kroniky i dlouho po zániku. Památce Podhájí je věnována stránka http://www.zaniklepodhaji.cz/uvod, která obsahuje i přepis zápisů z obecních kronik. (Dáma s hrnstjm)


Předobrazem románové vesnice, která byla zatopena Vodní nádrží Hněvkovice, byla obec Purkarec, v níž Jiří Hájíček strávil dětství. (Dáma s hrnstjm)


Ocenění

2013 - Magnesia Litera (Kniha roku)
2013 - Magnesia Litera (Próza)