Rašómon a jiné povídky

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Akutagawa je považován za nejlepšího japonského spisovatele období po první světové válce. Napsal asi sto čtyřicet povídek prodchnutých humorem a jemnou ironií. Látku čerpal z historického materiálu, zvláště ze sbírek z doby Heian (794–1185). Námět k mnoha povídkám (Rašómon, Nos, V houštině) pochází ze sbírky Kondžaku monogatari z druhé poloviny jedenáctého či z počátku dvanáctého století, v níž jsou příběhy vyprávěny velmi stručně, jsou vlastně jen faktickým záznamem neobyčejné, zajímavé události či děje. Akutagawa do tohoto historického materiálu vložil moderní psychologický rozbor postav, zdůvodnil motivaci jejich jednání a zhuštěnou zkratkou navodil náladu přírody. V Akutagawových povídkách najdeme groteskní a fantastické náměty i témata křesťanských a buddhistických....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/6729/big_rasomon-a-jine-povidky-ygx-6729.jpg 4.3139
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (3)

Rozhlasová adaptace povídek: https://vltava.rozhlas.cz/rjunosuke-akutagawa-rasomon-a-jine-povidky-poslechnete-si-pribehy-mistra-8688948 (Teckovana)


Povídky Rašomon sloužili jako podklad pro scénář Kurosawova stejnojmenného filmu již v roce 1950.Tento film se stal jedním z nejkladněji recenzovaným filmem kinematografie a patří do filmové klasik která se vyučuje nejenom v různých filmových školách ale i při výuce psychologů a pomáhajících profesích.
O 14 let později natočil podle stejného scénáře Martin Titt film Zneuctění tentokrát jako western. .. (belerofontes)


Rašómon a jiné povídky je jedna z knih, kterou čte hlavní postava ve filmu Ghost Dog - Cesta samuraje. Druhá je Hagakure - Moudrost samuraje z kraje Saga. (Klamm)