Rašómon a jiné povídky

od:


KoupitKoupit eknihu

Akutagawa je považován za nejlepšího japonského spisovatele období po první světové válce. Napsal asi sto čtyřicet povídek prodchnutých humorem a jemnou ironií. Látku čerpal z historického materiálu, zvláště ze sbírek z doby Heian (794–1185). Námět k mnoha povídkám (Rašómon, Nos, V houštině) pochází ze sbírky Kondžaku monogatari z druhé poloviny jedenáctého či z počátku dvanáctého století, v níž jsou příběhy vyprávěny velmi stručně, jsou vlastně jen faktickým záznamem neobyčejné, zajímavé události či děje. Akutagawa do tohoto historického materiálu vložil moderní psychologický rozbor postav, zdůvodnil motivaci jejich jednání a zhuštěnou zkratkou navodil náladu přírody. V Akutagawových povídkách najdeme groteskní a fantastické náměty i témata křesťanských a buddhistických....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/67_/6729/rasomon-a-jine-povidky-ygx-6729.jpg 4.3103
Žánr:
Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (2)

Povídky Rašomon sloužili jako podklad pro scénář Kurosawova stejnojmenného filmu již v roce 1950.Tento film se stal jedním z nejkladněji recenzovaným filmem kinematografie a patří do filmové klasik která se vyučuje nejenom v různých filmových školách ale i při výuce psychologů a pomáhajících profesích. O 14 let později natočil podle stejného scénáře Martin Titt film Zneuctění tentokrát jako western. .. (belerofontes)


Rašómon a jiné povídky je jedna z knih, kterou čte hlavní postava ve filmu Ghost Dog - Cesta samuraje. Druhá je Hagakure - Moudrost samuraje z kraje Saga. (Klamm)


Štítky

japonská literatura

Autor a jeho další knihy

Rjúnosuke Akutagawa

Rjúnosuke Akutagawa
japonská, 1892 - 1927

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených4x
v Přečtených114x
v Čtenářské výzvě3x
v Doporučených12x
v Knihotéce42x
v Chystám se číst41x
v Chci si koupit11x
v dalších seznamech4x