Nejsmutnější příběh

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vypravěčem příběhu je podvedený manžel, Američan John Dowell, který retrospěktivně líčí zkázu způsobenou jeho anglickým přítelem a milencem jeho ženy Edwardem Ashburnhamem, mužem oplývajícím všemi ctnostmi kromě zdrženlivosti. Dowellovýma očima sledujeme složitosti a nesnáze, jež plodí Ashburnhamova nemorální slepá touha po uspokojení vlastních vášní a citů. Dowellovo vyprávění nerespektuje přirozenou chronologii dějů a neustálým střídáním časů se snaží hlouběji proniknout k pravdě o lidských vztazích, o "nejsmutnějším příběhu", jehož tragickou bilancí jsou dvě sebevraždy, dva zničené života, jedna smrt a jedna dívka, která zešílí. Fordův román bývá kritikou označován za průkopnické dílo moderní literatury. Předmluva František Fröhlich....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88252/nejsmutnejsi-pribeh-l39-88252.jpg 3.521
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Odeon
Orig. název

Good Soldier, 1915

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (2)

Vdova po Fordu Madoxu Fordovi nechtěla vydání v ČSSR povolit, obávajíc se cenzurních zásahů. Svolení dala teprve po rozhovoru s Grahamem Greenem, velkým přítelem Československa, jehož prostřednictvím ji překladatel Jan Zábrana ujistil, že k žádným cenzurním zásahům nedojde. (HTO)


Anglický název zní „Dobrý voják", ale v češtině bylo zvoleno jméno „Nejsmutnější příběh", protože originální název by českému čtenáři nevyhnutelně asocioval Švejka. (HTO)

Štítky

nevěra Anglie 20. století anglická literatura

Autor a jeho další knihy

Ford Madox Ford
anglická, 1873 - 1939

Podobné knihy

Kniha Nejsmutnější příběh je v

Přečtených24x
Čtenářské výzvě1x
Knihotéce19x
Chystám se číst19x
Chci si koupit4x
dalších seznamech5x