Na Větrné hůrce

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Na bouřném severu Anglie leží Větrná hůrka. Panství vřesovišť a mokřadů, kde žijí lidé nezkrotní jako okolní příroda. Kraj, kde na hřbitovech ještě straší... kde vášeň stravuje zamilovaná srdce. Emily Brontëová, mladší sestra Charlotty Brontëové, publikovala svůj jediný román roku 1847 pod mužským pseudonymem. O rok později, v pouhých třiceti letech zemřela....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/338691/na-vetrne-hurce-WCg-338691.jpeg 4.23287
Orig. název:

Wuthering Heights (1847)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (8)

Zpěvačku Kate Bush kniha inspirovala k napsání stejnojmenné písně "Wuthering Heights", která v roce 1978 vyšla na albu "The Kick Inside". (Vojta)


Lin Hairová-Sargeantová se pokusila o své vlastní pokračování s názvem Heathcliffův návrat na Větrnou hůrku. (D.-e.-e.-)


Čteno na pokračování na ČR Vltava https://dvojka.rozhlas.cz/emily-bronteova-na-vetrne-hurce-7646040 (olga8832)


Knihu poprvé vydala pod mužským pseudonymem Ellis Bell. Ten si záměrně zvolila tak, aby se zachoval její monogram. Udělaly to i její sestry - bály se přijetí společnosti díla od ženy. Po její smrti knihu vydala její sestra Charlotte, už pod Emiliiným jménem. (Maki2001)


Kniha se dočkala mnoha filmových zpracování, v češtině pod názvem Na Větrné hůrce či Bouřlivé výšiny, v letech: 1939 (VB), 1954 (MEX), 1970 (VB), 1992 (USA-VB), 1998 (VB), 2009 (VB) a 2011 (VB). (chaera)


Známý herec Heat Ledger byl pojmenován podle hlavní postavy tohoto díla. Jeho rodiče milovali anglickou literaturu a dílo Emily Brontëvové. Když se narodil, pojmenovali jej podle hrdinů románu Na větrné hůrce Heathcliff Andrew Edgar stejně jako jeho sestru Catherine. (bezzink)


Postava Hindleyho, který po smrti své ženy holduje alkoholu, byla částečně inspirována bratrem Emily Brontëové, Branwellem Brontëm. (bezzink)


Emily Brontëová zemřela krátce po vydání románu, který nesklidil v době vydání výrazný úspěch a nějakou dobu byl dokonce považován za rané a nezralé dílo Charlotty Brontëové. (Kamčari)