Misery zajímavosti

Misery https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1150/bmid_misery-xgk-1150.jpg 5 3022 440

Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephena Kinga. Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou Paula po těžké havárii najde jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného "léčení" ho přiměje, aby psal pokračovaní Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky Anniiným šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jehož hrůzu by si nedokázal představit ani v nejbujnější fantazii a o jehož konec se dramaticky zaslouží i tým policistů, kteří po něm pátrají. Stephen King v tomto děsivém příběhu dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořit přesvědčivé postavy, okořenit text suchým sarkasmem a doplnit ho autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu. Podle proslulého románu vznikl neméně slavný film Misery nechce zemřít. Kathy Bates za ztvárnění hlavní role Annie získala Oscara. Hlavní mužskou roli hrál James Caan.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský
Originální název:

Misery , 1987


více info...

Zajímavosti (8)

https://suntup.press/misery-stephen-king-signed-limited-edition (zahadum)


Filmová podoba knihy nese správný název Misery nechce zemřít. (chaera)


Jeden psací stroj, na kterém King začal se psaním, postrádal písmeno N. Stejně tak chybělo písmeno N i na psacím stroji, který přinesla Annie spisovateli Sheldonovi. (chaera)


Inspirací k této knize byla Kingova dlouholetá závislost na drogách. (chaera)


Na motivy knihy byl natočen stejnojmenný film z roku 1990, režii měl na starosti Rob Reiner. (Gerret)


King údajně řekl: "Většinu Misery jsem napsal ručně na Kiplingově psacím stole v Brownově hotelu v Londýně. Pak jsem zjistil, že Kipling zemřel u tohoto psacího stolu. To mě tak vystrašilo, že jsem z toho hotelu okamžitě zmizel." (smetyl)


V roce 1980 Mark Chapman zastřelil Johna Lennona - a Stephen King zjistil, že se vrahovi stejně jako hudební legenda kdysi na autogramiádě podepsal. Ve věnování stálo ,,mému největšímu fanouškovi“. Z toho pak vznikla ‘Misery‘. (pet-kyval)


Román měl původně vyjít pod pseudonymem Richard Bachman, ale Kingova identita byla odhalena před vydáním Misery a od nápadu se upustilo. (paulhunter)


Ocenění knihy (1)

1987 - Bram Stoker Award (Best Novel)


Související novinky (1)

Franck Thilliez: Všechny otevřené dveře je potřeba zase dokonale pozavírat

18.05.2021


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.