Komedianti

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh, umístěný do násilnického prostředí presidentské diktatury ve středoamerické republice Haiti, líčí osudy tří zdánlivě nedotknutelnych cizinců, kteří jsou v tomto prostředí donuceni hrát jiné životní úlohy, než jak vyplývá z jejich přirozenosti. Román slučující vlastnosti napínavé četby s hluboce lidsky vážnou tématikou. Doslov Stanislav Mareš....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13926/big_komedianti-WyS-13926.jpg 4.331
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

The Comedians, 1966


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (1)

Když kniha roku 1966 vyšla, ťala do živého. Prezident François „Papa Doc“ Duvalier ji napadl ve svých haitských novinách: „Kniha není dobře napsaná, jako dílo spisovatele a žurnalisty nemá žádnou hodnotu." Greene posměšně dodává, že to byla jediná recenze, kterou o něm napsala hlava státu.

O pět let později vydalo Duvalierovo ministerstvo zahraničí elegantní podrobnou ilustrovanou brožuru ve francouzštině a angličtině pod názvem „Graham Greene odhalen". Kromě citátů a kritik obsahovala zkreslený životopis. Byla plná nevybíravých nadávek: „lhář, kretén, práskač, blázen, sadista, zvrhlík, blbec, hanba hrdé a vznešené Anglie, špión, narkoman, mučitel". Nejzáhadnější připadalo Greenovi poslední označení ("The last epithet has always a little puzzled me," Greene confessed.). Tuto nákladnou knížku dostala všechna haitská vyslanectví v Evropě. Když však prezident zjistil, že účinek není takový, jaký očekával, distribuce rázem ustala.

(viz. Jan Čulík, Graham Greene) (HTO)