Jáma a kyvadlo a jiné povídky

od:


KoupitKoupit eknihu

Čtyřiatřicet povídek známého spisovatele se snaží ukázat mnohotvárnost a všestrannost jeho talentu. Jde o příběhy, v nichž se jeví jako předchůdce povídky kriminální a detektivní, vědeckofantastické a jako žánru označovaného jménem horror. Autor v nich rozehrává svou jedinečnou fantazii a uplatňuje smysl pro logickou a rozumovou konstrukci. Edice Klub čtenářů, svazek 413....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/46_/46697/jama-a-kyvadlo-46697.jpg 4.32012
Orig. název:

The Pit and the Pendulum

Žánr:
Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (5)

Propracované mučení obsažené v povídce Jáma a kyvadlo nemá historické paralely s aktivitami španělské inkvizice v žádném století, natož v devatenáctém. Inkvizice byla zrušena během francouzské intervence (1808-13). (Markysek45)


Zachránci v příběhu Jáma a kyvadlo jsou vedeni Napoleonovým generálem Lasallem (který však nevedl francouzskou okupaci Toleda) během španělské války za nezávislost. V této době již španělská inkvizice nebyla tak mocná jako v předchozích stoletích. (Markysek45)


William Butler Yeats se stavěl kriticky k E. A. Poeovi, nazýval jej „vulgárním“. Konkrétně k dílu „Jáma a kyvadlo“ se vyjádřil takto: „Nezdá se mi, že by mělo literární hodnotu jakéhokoli druhu... Analyzujte Jámu a kyvadlo a naleznete zálibu v nevkusném fyzickém strašení.“ (Markysek45)


Sbírka povídek byla vydána až po Poeově smrti. (horrorman)


"Jáma a kyvadlo" se poprvé objevilo v dárkové knize "The Gift: A Christmas and New Year`s Present for 1843" vydané Careym & Hartem. (duna)