Hostinec U kamenného stolu

od:


KoupitKoupit eknihu

Laskavý humor z lázní. Humoristický román Hostinec U kamenného stolu vyšel poprvé v roce 1941. Záhy došel dobrého čtenářského ocenění, a dokonce se brzy dočkal i úspěšné filmové adaptace (1949). V kulisách lázeňského městečka tu Poláček rozehrál příběh osudem pronásledovaného majitele vyhlášeného hostince Šimona Tatrmuže a jeho "hříšné" ženy Boženy, příběh dvou typických středostavovských hrdinů s dobrosrdečným, ale omezeným a naivním viděním svého světa. K nim přidal řadu dalších komických postav, rozhádané a tvrdohlavé bratry inženýry, po Tatrmužově smrti neohrabaně spravující podnik, rodinu rady Dyndery, kochající se poklidnou lázeňskou atmosférou, kvartána Lumíra, jehož dobrodružné nutkání je zatíženo reparátem z matematiky, či Benno Mertense, svůdníka a herce… Autor tak v mistrné psychologické karikatuře a s nebývalým citem pro jazyk vystihl prostředí maloměsta s celou plejádou nejrůznějších afér, konfliktů i humorných situací. Přestože tu a tam z jeho psaní vysvitne osten ironie, to hlavní, co k personálu a návštěvníkům hostince U kamenného stolu chová, je vlídné porozumění. Přes dobromyslnost a nezávadnost obsahu nemohla kniha na začátku čtyřicátých let vyjít pod autorovým jménem; na prosbu nakladatele proto román zaštítil malíř Vlastimil Rada....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/21790/hostinec-u-kamenneho-stolu-21790.jpg 4.4178
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (3)

K "zajímavosti", kterou jsem kdysi sám přidal, týkající se spoluautorství Vlastimila Rady, dodávám zatím první pramen, který tuto skutečnost potvrzuje: http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/karel-polacek Závěrem ještě jedna malá poznámka o motivu sportu v díle K. Poláčka (informace z výše uvedené knihy). V dalším humoristickém díle "Hostinec u kamenného stolu" (poslední dílo vydané za Poláčkova života), které vyšlo z obav před perzekucí pod jménem Vlastimil Rada, se autor pokusil knihu do jisté míry "odpoláčkovat". V zájmu předstíraného autorství zaměnil typickou poláčkovskou zálibu několika postav v kartách na zálibu v tenise. Poznámka: Netuším, kde jsem k této informaci původně přišel, ale domnívám se, že nejspíše jsem na ní narazil přímo u některého vydání této knihy, v jedné z jejích částí, například v předmluvě. Přesto nalezení tohoto odkazu svědčí o tom, že jde o známou skutečnost, která však, protože se rozšířila v době předinternetové, a dnes kdy již není zřejmě natolik aktuální a zajímavá, upadá postupně v zapomnění. Rozhodně by bylo zajímavé prostudovat pozůstalost Vlastimila Rady, a podívat se v ní po původním rukopisu knihy. Je samozřejmě možné, že byl tehdy z důvodu bezpečnosti obou aktérů cíleně zničen. Napadá mne, že pokud se zachoval, mohl by se ukrývat například v některém z Radových obrazů. Odborník by nám mohl sdělit zda se některý z rukopisů knihy nezachoval. Zajímal by nás samozřejmě více ten prvotní Poláčkův. Ale i ten druhý, Radův by nám mohl v poznámkách a opravách přinést pro nás nové informace. V každém případě by u této knihy měl vždy být uváděn Vlastimil Rada jako spoluautor. (kapr)


Prozatím nanečisto: Vzhledem k tomu, že kniha měla vyjít, a skutečně byla vydána pod cizím jménem, došlo v příběhu k redukci kavárenských aktivit (karty), a naopak k rozšíření příběhu o aktivity sportovní (tenis). Důvodem k tomu bylo právě to, aby Poláčkovo autorství nečnělo z knihy tak jasně, aby to okupanty a jejich slouhy trklo. Podle mého osobního názoru, ač asportovce, to knize rozhodně prospělo. Proto bych pana Radu považoval přinejmenším za spoluautora, mimo jiné i z vděčnosti za to, že tato krásná kniha mohla v oné době vyjít. Pokusím se zjistit prameny k této informaci, aby bylo možné ověřit míru jejich důvěryhodnosti. (kapr)


Na motivy tohoto románu byl v roce 1948 natočen stejnojmenný film režírovaný Josefem Grussem. (Claudius)


Štítky

humor zfilmováno

Autor a jeho další knihy

Karel Poláček

Karel Poláček
česká, 1892 - 1945

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených2x
v Přečtených242x
v Čtenářské výzvě14x
v Doporučených15x
v Knihotéce150x
v Chystám se číst38x
v Chci si koupit2x