Havran (14 básní) zajímavosti

Havran (14 básní) https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109807/havran-109807.jpg 4 1769 128

Baladická báseň Havran, jejíž refrén "Nikdy víc" umocňuje hrůzu z konečnosti a muk života vychází s autorovou esejí "Filosofie básnické skladby." Poe v ní vykládá postup, jímž došel od prvního záměru ke konečnému znění této světoznámé básně. Připojen výbor z ostatních, tragicky laděných a senzitivních veršů tohoto velikého amerického romantika 19. stol. František Götz: Tragický lyrik Havrana, Edgar Allan Poe, doslov. Obsahuje básně: Havran -- Zvony -- Ulalume -- Heleně (1) -- Annabel-Lee -- Matce -- Anně -- Eldorado -- Město v moři -- Spící -- Lenora -- Koloseum -- Hymnus -- Heleně (2)... celý text

Literatura světová Poezie
Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

The Raven , 1845


více info...

Zajímavosti (7)

K básni existuje filozofia, ktorú napísal sám básnik, z ktorej sa dozvieme napríklad to, že autor najprv zvolil počet strof, zvolil si tému a až následne napísal báseň. (MarianP)


Báseň Havran je považovaná za najťažšie preložiteľnú báseň, práve kvôli ľubozvučnému "NEVERMORE", ktoré havran opakuje. Čeština aj slovenčina má preto desiatky prekladov tejto básne. (MarianP)


Havran byl do češtiny přeložen mnohokrát, poprvé Šemberou roku 1869, následoval na dlouhou dobu nejúspěšnější překlad Jaroslava Vrchlického z roku 1881 a napodruhé 1890 i v parodii. Další klasické překlady poskytli Augustin Eugen Mužík roku 1885 a Karel Dostál-Lutinov roku 1918. V současné době je nejpoužívanějším překlad Nezvalův z roku 1927. (Markysek45)


Báseň je velmi známá, především v anglofonních zemích, a dočkala se mnoha odkazů, ohlasů i parodií v jiných dílech (je např. v mírně zkrácené verzi "zfilmována" v seriálu Simpsonovi a naopak značně rozvinuta ve volné, komediální adaptaci Havran (film) Rogera Cormana). (Markysek45)


Jedná se o jednu z nejznámějších kratších (báseň má 108 veršů) básní všech dob a jedno z nejvýznamnějších děl romantismu. (Markysek45)


Dílo se stalo vzorem pro francouzské prokleté básníky. (Markysek45)


Báseň byla poprvé vydána 29. ledna 1845 v novinách New York Evening Mirror. (Kmotr99)


Ocenění knihy (0)

Zatím zde není žádné ocenění.


Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.