Devadesátka pokračuje

od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh o chlapeckém klubu Devadesátka, jejich dobrodružstvích, vztazích mezi sebou, o přírodě, a hrách v oddíle. Devadesátka pokračuje je nejen pokračováním činnosti táborové skupiny Devadesátka, ale i pokračováním vzrušujících příběhů chlapeckých hrdinů z Foglarovy knížky Pod junáckou vlajkou. Mirek Trojan se tábornickým životem učí síle a statečnosti, hrám, při nichž se musí o vše bojovat, nikdy se nevzdávat a nikdy nevěšet hlavu. Ztrácí svého přítele Jiřího, znovu se s ním setkává a snaží se jej získat a prožíváním mnoha jiných situací nenechá mladého čtenáře ve lhostejné náladě....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/79_/79582/devadesatka-pokracuj-79582.jpg 4.4382
Série:

Devadesátka (2.)

Žánr:
Dobrodružné, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno:, Olympia
více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (6)

Příběh byl také upraven pro rozhlas. Zpracování od Jiřího Hromádko pod řízením režiséra Jana Fuchse nastudovali Alfred Strejček, Karel Vlček, Ondřej Kepka a Robert Tamchina. (Luccy78)


Příběh začal vznikat po druhé světové válce. Mladý hlasatel nemohl být, kvůli jistému nařízení, obnoven a Foglar se stal šéfredaktorem časopisu Junák. Na jeho stránky začal psát na pokračování kapitoly nového příběhu Devadesátky. (Luccy78)


Kniha, stejně jako titul Pod junáckou vlajkou, v sobě obsahuje opět různé nápady a náměty k oddílové činnosti. Příběh také poukazuje, že ani život junáckého oddílu se nevyvatuje nesvárů a nepohody. Jako hlavní přínos z hlediska zážitkové pedagogiky uvádí I. Jirásek uvědomění si principu etapových her. (Luccy78)


Inspirací příběhu byly opět zážitky z Jestřábova oddílu. Novým motivem pak je dlouhodobá hra Alvarez, kterou Dvojka hrála v roce 1942. Foglar ji vytvořil na základě knihy o dobývání Mexika, kterou našel v knižním lektorátu Melantrichu, kde v době války pracoval. (Luccy78)


Jestřáb vždy tvrdil, že k napsání této knihy jej přiměl Miloš Zapletal, který na něj naléhal, aby román Pod junáckou vlajkou měl pokračování. (chaera)


Kniha poprvé vycházela jako příběh na pokračování v časopise Junák v l. 1945-1946, kde však bylo její vydávání ukončeno a zbytek románu byl dovyprávěn v časopise Vpřed. V knižní podobě vyšla poprvé v r. 1969 a poté až po sametové revoluci v l. 1991, 1995, 1998 a 2005. (chaera)