Děti půlnoci

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Salím Sináí, vypravěč a hlavní hrdina nejznámějšího románu Salmana Rushdieho, je jedním z 1001 dětí zrozených v první hodině indické nezávislosti a obdařených zázračnými schopnostmi, zároveň však bolestně spojených s historií a osudem své země. Jeho fascinující vyprávění, postupně se odvíjející mezi řadou indických a pákistánských měst, provede čtenáře ságou tří generací Salímovy rodiny, více než šesti desítkami let moderní indické historie i hrdinovou strastiplnou poutí za smyslem osudu vlastní existence, který jako by ztělesňoval rozporuplnou a stěží postižitelnou identitu samotné Indie. Rushdieho barvitá a podmanivá próza, mistrně mísící realitu s imaginací a kroniku politického vývoje s fantastickým příběhem, byla r. 1993 jmenována nejlepším z děl oceněných v předchozích pětadvaceti letech prestižní britskou literární cenou Booker Prize, r. 2008 zvítězila ve čtenářské anketě ke čtyřicátému výročí této ceny a dnes je řazena mezi stěžejní díla moderní světové literatury....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25256/big_deti-pulnoci-2SP-25256.jpg 4.3190
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Paseka
Originální název:

Midnight's Children, 1981


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (4)

Indická ministerka Indira Gandhiová zažalovala Rushdieho kôli jednej vete v románe, ktorá ju mala očiernovať. Spor sa urovnal mimosúdne a Rushdie súhlasil že inkriminovaná veta bude z ďalších vydaní odstránená. Ministerku na to o niekoľko týždňov zavraždil jej vlastný osobný strážca. (smazenaryba)


Román získal hneď niekoľko ocenení a to Booker Prize, English Speaking Union Literary Award a James Tait Prize. (smazenaryba)


Ocenění

1981 - Booker Prize
1981 - James Tait Black Memorial Prize (Fiction Award)