Cizinec v cizí zemi

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Robert A. Heinlein, mistr příběhu a kouzelník stylu napsal mnoho skvělých románů. Ale málo platné, Cizinec v cizí zemi je nejlepší. Dojemný a ohromující příběh Michaela Valentina Smitha, člověka z Marsu, totiž není jen strhujícím a vtipným vyprávěním. Je to poselství o podstatě dobra a zla, hovoří o samotných zdrojích lidské činorodosti a síly. Muž z Marsu, zároveň superman i velké dítě, člověk, který se znovu učí někdy absurdním zásadám lidské civilizace, patří k velkým postavám světové literatury. Kdo by se ubránil sympatiím s ním, dojetím nad jeho nemotorností a obdivu k jeho laskavému srdci? Ale ne, nejde o žádnou moralitu. Po několik staletí žila malá lidská komunita na Marsu se zdejšími inteligentními bytostmi. Tyto bytosti jsou však úplně jiné než lidé. Neznají faleš, jsou duchovnější a v mnohém mocnější. Na druhou stranu však pojídat zemřelé je součást místní kultury. Druhá kosmická výprava přiváží jednoho z pomarťanštělých lidí zpět na zem... A tady začíná příběh, v němž Smithovi a jeho velkolepě individualistickým přátelům jde o život. Neboť Smith, který je díky zákrutům pozemského práva dědicem nesmírného majetku a jediným vlastníkem Marsu, není vůbec pro byrokratickou pozemskou vládu pohodlný. Začíná vyprávění, od něhož se nelze odtrhnout. Zároveň však v divokém a krásném toku děje vyvstávají otázky. Nesmírně vážný a upřímný Michael, který bere všechno doslova, jaksi mimochodem odhaluje stupiditu, falešnost a klamnost mnoha lidských zvyků. Ty neobstojí v konfrontaci s jinou kulturou. Marťan ukazuje lidem, v čem nejsou lidmi. Ne nadarmo se Cizinec v cizí zemi stal kultovní knihou pro všechny ty, kteří se nechtějí spokojit s průměrným životem plným předsudků. Výzva, kterou Marťan přináší zní: "Nebuďte otroky zvyku, používejte srdce a rozum. Buďte dobří, neboť to není nuda."...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/53871/cizinec-v-cizi-zemi-gmi-53871.jpg 4216
Žánr
Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno, Classic And
Orig. název

Stranger in a Strange Land, 1961

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (6)

V knize 3001: Poslední vesmírná odysea od A.C.Clarka je přímí odkaz na Cizince v cizí zemi, když Frank Poole prohlásí že je "Cizincem v cizí době" (v orig. Stranger in a strange time). (Metal Messiah)


Název Cizinec v cizí zemi je převzat z bible. Kniha Exodus, kapitola 2, verš 22: "I porodila syna, a nazval jméno jeho Gerson; nebo řekl: Příchozí jsem byl v zemi cizí."

pozn.: Citace pochází z Bible Kralické. V angickém překladu (King James Version) verš zní: "And she bare him a son, and he called his name Gershom: for he said, I have been a stranger in a strange land." (Metal Messiah)


V románu se objevuje vodní postel - vynález který byl světu představen až v roce 1968, tedy sedm let po vydání Cizince v cizí zemi. (Metal Messiah)


Heinleinův pracovní název pro román byl The Heretic - Kacíř. (Metal Messiah)


V roce 1960 se nakladatelé obávali vydat Cizince v cizí zemi v té formě, jak ho autor napsal, protože na něco takového nebyli lidé zvyklí. Aby zabránili případným ztrátám, požádali Roberta A. Heinleina, aby text zkrátil na 150 000 slov, to znamenalo asi o 70 000. V této zkrácené podobě román vycházel až do roku 1991 kdy vyšel poprvé v původní délce. (Metal Messiah)


Ocenění

1962 - Hugo Award (Best Novel)