Citlivý člověk

kniha od:


KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Hrdinové Topolova románu, kočovný herec Táta se svou alkoholickou ženou a dvěma synky, křižují Evropou, aby se pokusili nalézt staronový domov na březích Sázavy. Cestu jim kříží postavy spřízněné i protivné, mezi mnoha dalšími ryšavá kurvička Světlana a její milý Kája z vymahačského klanu Baštů, který se v zuřivých bitkách utkává s Bizonovou motorkářskou tlupou. Topolův dobrodružný román ze současnosti se dotýká v zemité grotesce témat, která znepokojují lidstvo odjakživa, jako jsou víra, stárnutí, smysl života, sebevražda, láska, rodičovství, i těch, která patří k právě žhavým – „stěhování národů“, politická korektnost, krymský konflikt, meze politiky… A žádné z nich není natolik nedotknutelné, aby nemohlo být pomocí rafinovaně a osvěživě používaného jazyka, plného odkazů, podprahových vláken a asociací, zironizováno a obráceno z líce na rub a zase nazpátek. Román Citlivý člověk je komický a brutální, chytře chlípný, karnevalový a zároveň přísně organizovaný. Je to reportáž z odvrácené strany života, groteska o nacházení Boha a lidské jiskry v nejpustších brlozích, kniha o existenciální pouti, kde je i v těch nejšílenějších pasážích oživující ingrediencí láska anebo touha po ní....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/339496/citlivy-clovek-Z9M-339496.jpg 3.5159
Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno, Torst
více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (5)

Druhé místo v anketě Lidových novin Kniha roku 2017 (o jeden bod za prvním Magorem a jeho dobou, pro kterého hlasoval i Jáchym Topol) (kní)


Český rozhlas od 1.10.2017 uvedl román jako četbu na pokračování, viz https://vltava.rozhlas.cz/jachym-topol-citlivy-clovek-5988703 (Teckovana)


Čtení z této knihy proběhlo v Brně dne 6.7.2017 v rámci Měsíce autorského čtení. Viz https://www.youtube.com/watch?v=IHVFruSjPl0 (Teckovana)


Jméno jednoho z hlavních postav; kočovného herce, otce, bývalého basmana, Moura, je podle samotného Topola odvozeno z vtipu jedné z jadrných starých babiček, kterou potkal na svých toulkách kraji za inspirací.
Žena říkavala: "Narodily se mi dvě koťata (...), tak to jedno utopím a druhému budu říkat Mourek." (HematomMyokardu)


Ocenění

2017 - Státní cena za literaturu