Cikáni a jiná próza

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román Cikáni vznikl roku 1835. Je jediním Máchovým dokončeným románem. Děj se odehrává v romantickém údolí pod hradem Kokořínem a v Itálii. I v tomto románě je Mácha mistrem v líčení krásy přírody. Základem vypravování jsou osudy hraběcího levobočka, který se dostal mezi cikány a byl jimi jako cikán vychován...

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137248/cikani-a-jina-proza-137248.jpg 4.46
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (7)

Povídka Marinka je rozdělena, podobně jako třeba opera, na pět částí:

* Ouvertura (předehra, zahájení) je veršovaná a vyjadřuje básníkovy pocity při květnovém západu slunce

* Dějství první je prozaickým popisem májového odpoledne v krásné Kanálské zahradě, kde se autor prochází stejně jako množství jiných lidí, jejichž střípky ze života skládají romantický náboj celé scény.

* Intermezzo (mezihra, vsuvka) je veršované a přináší předěl mezi dvěma dny děje popsaného v dějstvích, kdy autor opěvuje krásu noci plné hvězd na obloze.

* Dějství druhé v próze popisuje návštěvu autora v chudém domku u Marinky, která se mu hned na první pohled zalíbí.

* Finale je opět veršované a vyjadřuje básníkovo smutné rozloučení se zemřelou mladou dívkou. (Luccy78)


Námětem povídky Marinka byla autorovi nešťastná láska k nemocné, umírající dívce.
Romantickým stylem napsaná lyrická povídka zobrazuje život a vzhled v té době jedné z nejchudších čtvrtí Prahy, čtvrti na Františku v kontrastu s krásou Kanálské zahrady v mnohem bohatší části v místě dnešních Vinohrad. (Luccy78)


Prvního knižního vydání se povídka Marinka dočkala v roce 1835 jako součást souboru autobiografických povídek Obrazy ze života mého. (Luccy78)


Povídku Marinka vytvořil Karel Hynek Mácha v roce 1833 a poprvé vyšla v roce 1834 v časopisu Květy vydávaném Josefem Kajetánem Tylem. (Luccy78)


Podle románu Cikáni natočil Karel Anton v roce 1921 stejnojmenný němý film. (Luccy78)


Na románu Cikáni pracoval od října do prosince 1835, neprošel cenzurou a poprvé kompletně vyšel až v roce 1857. (Luccy78)


Cikáni jsou jediný dokončený román Karla Hynka Máchy. (Luccy78)