Pán much

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Již klasický příběh chlapců z britské internátní školy, kteří se ocitnou na opuštěném ostrově. Hra na Robinsony se však brzy změní v boj všech proti všem, v němž je hlavní předností síla, autorita a schopnost šířit strach. Kniha se obrací ke stále aktuální otázce: Je civilizace v našem chování opravdu tak silně zakořeněna, jak si namlouváme? Nebo jsme stále jen příslušníky smečky?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3645/pan-much-ZHu-3645.jpg 4.12327
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Maťa
Orig. název

Lord of the Flies, 1954

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (4)

Golding se v knize dopustil faktické chyby, na kterou upozornil Julian Barnes ve svém díle Flaubertův papoušek. Jde o to, že Čuňas (jedna z postav knihy) nosí brýle, protože je silně krátkozraký, nicméně těchto jeho brýlí je použito jako čočky k založení ohně - to je s takovými brýlemi nemožné! K takovému účelu lze použít jen brýlí pro dalekozraké, které paprsky slunce koncentrují do jednoho místa, ovšem čočka z brýlí pro krátkozraké by paprsky rozptýlila, oheň by s nimi rozhodně založit nešel. (chaera)


Tato kniha se také stala inspirací pro celosvětově populární reality show Survivor, u nás známou jako Kdo přežije. (chaera)


Jako Pán much je označován Belzebub, jeden ze sedmi princů pekel, konkrétně démon obžérství. Podle křesťanské mytologie jde o jedno ze jmen ďábla. (chaera)


Na motivy knihy byl natočen stejnojmenný film z roku 1963. Režii měl tehdy na starosti Peter Brook. (chaera)