Bratři Karamazovi

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román o čtyřech dílech s epilogem. Vedle Zločinu a trestu, Idiota a Běsů jsou Bratři Karamazovi jedním z vrcholných románových děl F. M. Dostojevského. Kdybychom chtěli formulovat společného jmenovatele „karamazovštiny“, byla by jím vedle smyslnosti vášnivá zamilovanost do života a touha žít za každou cenu. Jí jsou zachváceni všichni Karamazovové: otec Fjodor i bratři Ivan, Dmitrij a Aljoša. Podobně jako u Dostojevského, i u jeho postav se stupňuje žízeň po víře tím víc, čím více v nich narůstá důvodů proti ní. Zdá se, jako by byli vystaveni pochybnostem svého autora, který o sobě napsal, že je dítětem století, dítětem nevíry a pochybností. Tato monumentální syntéza autorových náboženských, filosofických a etických názorů je zároveň i vyvrcholením jeho spisovatelské a duchovní cesty....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3634/big_bratri-karamazovi-0Lf-3634.jpg 4.6801
Žánr:
Literatura světová, Romány, Filozofie

Vydáno: , Academia
Originální název:

Братья Карамазовы (Braťja Karamazovy), 1880


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (7)

Rozhlasová dramatizace románu z roku 1997: https://vltava.rozhlas.cz/bratri-karamazovovi-vrcholne-dilo-f-m-dostojevskeho-se-skvelymi-herci-8620021 (Teckovana)


Nevšední divadelní zpracování tohoto románu v moderním hávu nabízí od února 2015 Činoherní klub, v hlavních rolích s Jurajem Kukurou jako starým Karamazovem a Martinem Fingerem jako Dimitrijem, pod režií M. Čičváka. (růžovámakrela)


Původním autorovým záměrem bylo dílo o pěti částech, jež jeden čas nazýval Atheismus či Život velikého hříšníka. Svůj plán však změnil na pouze dva díly, oddělené od sebe 13 lety. Nakonec Dostojevskij dokončil jen díl první, obsahově i významově vnitřně uzavřené Bratry Karamazovy. (chaera)


Tomáš Garrigue Masaryk o knize pronesl: "Bratři Karamazovi je největší dílo v celé světové literatuře, větší umělecké dílo nikdy nebylo stvořeno". (chaera)


Na motivy knihy natočil režisér Petr Zelenka v roce 2008 film s názvem Karamazovi. Hlavní postavy ztvárnili herci Ivan Trojan, Radek Holub, Igor Chmela a další. (chaera)


Román se dočkal i dramatizace. V Česku se hrála například v roce 1981 v divadle Na zábradlí - Režie: Evald Schorm, Pavel Háša; hrají: Jana Preissová, Libuše Geprtová, Jiří Bartoška - nebo v Divadle Husa na provázku, pod názvem Bratři Karamazovi: Vzkříšení, v režii Vladimíra Morávka s Jiřím Vyorálkem, Janem Budařem a Ditou Kaplanovou v hlavních rolích.
Operu Bratři Karamazovi napsal roku 1927 český skladatel Otakar Jeremiáš (chaera)


Kniha byla zamýšlena pouze jako první, úvodní část většího epického celku s plánovaným názvem "Život velkého hříšníka" (История Великого грешника). Dostojevskij však zemřel několik měsíců po vydání BK, a tak záměr nemohl uskutečnit.

Krásný, hodný bratr Aljoša dostal jméno po Dostojevského synovi - tříletý Aljoša zemřel v roce 1878 na epilepsii, zřejmě zděděnou po otci (což si Dostojevskij také trochu vyčítal). (Bolkonská)