Bohatýrská trilogie

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Bohatýrská trilogie Budlínek a Matlafousek čili Vzpoura na parníku "Primátor Dittrich", Dobrodružství šesti trampů aneb Nové pověsti české, Z tajností žižkovského podsvětí. Původně zamýšlená obrázková knížečka pro děti se rozrostla v satiru na špatnou dobrodružnou literaturu (Vzpoura na parníku "Primátor Dittrich"). Druhý příběh (Dobrodružství šesti trampů) je již satirou ryze intelektuální, promyšlené konstrukce, v níž autoři parodují nejrůznější literární druhy a slohy. Poslední práce (Z tajností žižkovského podsvětí) je nesena duchem parodie na detektivky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/65_/65219/bohatyrska-trilogie-HeA-65219.png 4.756
Série

Bohatýrská trilogie

Žánr
Povídky, Literatura česká
Vydáno, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění
více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (1)

V druhé části - Dobrodružství šesti trampů - je zmínka o Kubátově zákoně. Možná čtenáře zaujme o jakou právní absurditu se jedná :
Pamětníci z řad trampů jistě vědí, že se jednalo o vyhlášku zemského prezidenta Hugo Kubáta ze dne 9. 4. 1931 č. 180236 ia 1931, 16 ai 1930, kterou se vyhlašují opatření proti výstřelkům campingu a trampingu. Uvedený předpis zakazoval nepřístojné chování a jednání, za něž mimo jiné považoval "společné táboření osob různého pohlaví v přírodě i ve stanech, chatách a srubech - vyjímaje táboření rodinné, pobíhání v nedostatečném úboru koupacím mimo obvod vykázaných koupališť, zpívání popěvků obsahu nemravného?" Porušení vyhlášky bylo přestupkem, který byl tehdy trestán pokutou od 10 do 5 000 Kč a v případě nedobytnosti vězením od 12 hodin do 14 dnů. Vydání předpisu iniciovalo Ministerstvo vnitra prostřednictvím poslaneckých interpelací. V květnu 1931 protestovalo proti této legislativní stupiditě 15 000 trampů na slezině v Pivovarské zahradě na Vinohradech.
Zbývá jen dodat, že Kubát z titulu své funkce sice zákon podepsal, ale jeho iniciátorem byl zakladatel Junáka Svojsík.
Platnost Kubátova zákona byla ukončena v roce 1935 poté, co jeden tramp, jemuž byla udělena pokuta 30 Kč, podal správní žalobu k soudu a na základě kasační stížnosti vyhlášku zrušil Nejvyšší správní soud. V čele tohoto soudu stál jeden z nejlepších právníků Evropy, JUDr. Emil Hácha.
Kniha je sice humornou satirou - pokud se ale chcete trochu seznámit s historií českého trampingu - nakoukněte - http://www.svatojanske-proudy.cz/ (nightlybird)

Autoři knihy

Jaroslav Žák
česká, 1906 - 1960
Vlastimil Rada
česká, 1895 - 1962

Podobné knihy

Kniha Bohatýrská trilogie je v

Právě čtených1x
Přečtených74x
Čtenářské výzvě6x
Doporučených15x
Knihotéce53x
Chystám se číst23x
Chci si koupit2x
dalších seznamech1x