Reportáží proti terorismu: beseda s Gellertem Tamasem a Ivanou Svobodovou

události

Termín:20. května v 19:00, Praha
Místo:Centrum současného umění DOX
Hosté:
Info:Vydejme se na cestu do podhoubí, z nějž klíčí xenofobie a strach

Skandinávský dům ve spolupráci s nakladatelstvím Absynt a Centrem současného umění DOX zve na debatu se švédským spisovatelem Gellertem Tamasem a redaktorkou časopisu Respekt Ivanou Svobodovou.

Evropa je rozbouřená, sílí xenofobní nálady, pravicově orientovaná strana Švédští demokraté dosáhla v loňských volbách nevídaného úspěchu. Zdá se, že mírumilovná země prochází brutální změnou.

Tyto představy vyvrací spisovatel Gellert Tamas ve své reportážní knize Laserový muž – Příběh o Švédsku, která nedávno vyšla v českém překladu v edici Prokletí reportéři nakladatelství Absynt. Autor přibližuje myšlenkové pochody sériového vraha Johna Ausonia, který na počátku 90. let terorizoval Stockholm s laserovou ostřelovací puškou. Ač sám pocházel z přistěhovalecké rodiny, jeho činy měly rasový podtext. Gellert Tamas zároveň rozkrývá i širší kontext švédské rasové diskriminace, nenávisti k menšinám a imigrantům.

Druhým hostem reportážního večera bude publicistka Ivana Svobodová, která aktuálně působí v časopise Respekt a zaměřuje se na politická témata. Jak ukázal nedávný případ seniora Jaromíra Baldy, který Svobodová zpracovávala v jedné ze svých reportáží, nenávist, leckdy způsobená strachem z neznámého, může snadno zapustit kořeny i v naší kotlině…

Moderuje Tomáš Novotný, který vystudoval švédštinu na FF UK, na ČRo Vltava provází pořadem ArtCafé a působí také na Radiu 1.

Švédsky a česky, tlumočeno.

Vstupné: 60 Kč (40 Kč studenti, důchodci)

Zpět na přehled událostí