ZUZANIN DECH

recenze

Zuzanin dech (2020) 5 z 5 / Siraelxy
Zuzanin dech

Zuzana je dcera cukrovarníka. Je vychovávána v duchu budoucí majitelky velkopodniku. Učí se cizí jazyky, učí se správnému chování i tomu, že spokojený zaměstnanec rovná se spokojený cukrovarník. Má krásné dětství, nic jí nechybí, je šťastná.
Má dva kamarády - Hanuše a Jana. Jsou to synové otců, které její otec zaměstnává v cukrovaru. Oni ji berou jako rovnocennou, nikoliv dceru velkoobchodníka. Díky nim má možnost dělat obyčejné věci jako běhat po lese, lézt nastromy, vyvádět skopičiny.
Děti......

Příjmení Zuzany je Liebeskindová.
Je židovka.
Jsou třicátá léta dvacátého století.
Válka je na spadnutí.
Možnost odjet do zahraničí Zuzanin otec odmítá, nemůže opustit to co vybudoval, své zaměstnance...nedovede si představit, co by mu mohli okupanti udělat....Bohužel.
Samozřejmě, že válka její rodinu postihne strašně.
Vyženou je do malinkého bytu, v jejich vile se roztahuje správce cukrovaru, který mu vůbec nerozumí a vede ho k záhubě.

Koncentrák.
Mengeleho experimenty.

A po válce návrat do cukrovaru, kde zjistí, že není nic.
Míň než nic.

A pak rok 1948.

Znám spoustu lidí, kteří se o židovskou otázku během 2. světové války nezajímají a co se dělo po roce 1948 tak nějak neberou.
Tato kniha by jim dala ucelený pohled na to jak strašlivě nespravedlivé, nepochopitelné, srdcervoucí to pro ty lidi muselo být.

Je nepochopitelné, že se to mohlo dít.
Liebeskindovi se neprovinily ničím jiným než svým původem.

To co se Zuzaně stane v koncentráku je strašné.
A to co se ji stane po návratu je snad ještě strašnější. Lidsky nepochopitelné.

A Hanuš s Janem?
Oba přežijí. Každý jiným způsobem.
Jeden kolaboroval a druhý byl v odboji.

A ten konec?
Několik dnů po dočtení jsem nemohla začít číst jinou knihu.