Zpátky do školy

recenze

Škorpilova škola běhu (2014) / babsi66
Zpátky do školy
Nesnáším běhání. Nebaví mě to. Ale běhám, protože se věnuji jinému sportu, k němuž je běh ideálním doplňkem. Když potřebuju natrénovat vytrvalost, zařadím dlouhé tratě, když naopak zvyšuju výkon, mučím se při sprintech do kopce. Ať už jste stejně jako já běžci z donucení nebo je běh sportovní láskou a stálicí Vašeho života, neměli byste přehlédnout Škorpilovu školu běhu.Zvlášť pokud máte v záplavě informací o tomto sportu trochu zmatek.

Knížka vás provede běháním od úplných začátků až po úspěšné zdolání delších tratí, neřku-li maratonu. Začátečníkům poradí jak a podle čeho vybrat správnou obuv, na co si dát pozor při volbě vhodného oblečení (ne, opravdu to nespočívá ve sladění podrážky tenisek s gumičkou do vlasů), pokročilejším zase přijdou vhod rady, jak dosáhnout v tréninku progresu v závislosti na vytyčených cílech.

Krom rad, tipů a nápadů z oblasti techniky běhu včetně správného dýchání, výživy, prevence zranění včetně(také Vás tak nebaví se rozklusávat a protahovat?) a regenerace jsou součástí knížky i tréninkové plány, v kterých se může inspirovat začátečník, pokročilý, i rádoby maratonec.

Osobně oceňuji, že se autor zabýval i různými věkovými skupinami a problematikou návratu k tréninku po pauze, ať už vynucené v důsledku nemoci či zranění, nebo způsobené Vaší leností. Líbilo se mi, že se knížka snaží poradit s většinou otázek, se kterými se určitě potýkal každý, kdo někdy k běhání přičuchnul. A to ať už špekulujte nad tím, zda se ráno proběhnout nalačno nebo risknout snídani, dát si bojovku při běhání za tmy nebo jak to vyřešit, aby se vám tričko pod mikinou nevykasávalo div ne do nebeských výšin.

Bohužel dobrý dojem z knížky trochu kazí překlepy a pravopisné chyby, ale za to autor nemůže. Celková grafická úprava by také mohla být atraktivnější.

Jelikož mě knížka na nějakou dobu namotivovala k překonání mé nenávisti k běhu, hodnotím ji pozitivně. Na druhou stranu nedokážu objektivně posoudit, jak moc bude užitečná tomu, kdo se vydává na trať dobrovolně a s radostí a už si o tomto sportu zjišťoval víc, než jen kde mají zrovna běžecké tenisky v akci. Aktivním a informovaným běžcům dost možná nic nového nesdělí. Ale pro ty, kdo se odhodlávají poprvé vyběhnout nebo kteří podobně jako já „tak nějak běhají“ a buď postrádají potřebné informace, nebo jich naopak mají hromadu a neví, čím se řídit, mi tato knížka připadá jako vhodná volba.

Komentáře (0)

kniha Škorpilova škola běhu recenze