Zoufalé manželky po australsku

recenze

Sedmilhářky (2015) / babsi66
Zoufalé manželky po australsku
Než se do australského Pirriwee přistěhuje svobodná matka Jane s pětiletým synkem Ziggym, žije si toto městečko pokojným životem. Alespoň na první pohled. Pod rouškou zdánlivě neškodného soupeření školních matek o to, která z nich bude tou nejschopnější a nejobětavější, se totiž skrývá víc než jedno tajemství.

A to ať už jde o plachou Jane, která se snaží vypořádat se s traumatizujících sexuálním zážitkem, z něhož si odnesla památku v podobě Ziggyho, nebo o okouzlující a všemi obdivovanou Celeste, jejíž pohádkové manželství je ve skutečnosti spíše onou pověstnou zlatou klíckou. Třetí a nejvýraznější ženskou hrdinkou je pak extrovertní a parádivá Madeline, která nedokáže odolat pokušení brát věci do svých rukou a zjednávat spravedlnost. A která naopak tajemství udržet nedokáže.

Vše začíná, když je malý Ziggy neprávem nařčen z napadení své spolužačky. Přestože se Madeline i Celeste za Jane a Ziggyho postaví, tohoto škraloupu se ani jeden z nich jen tak nezbaví, neboť komunita školních matek je co se zdraví a bezpečí jejich dětí, neoblomná. Takže když se objeví další případ šikany, automaticky všichni předpokládají, že malým tyranem není nikdo jiný než Ziggy, přestože pro to nejsou žádné důkazy.

A jak už to tak bývá, svět je malý, jedno souvisí s druhým a různé zdánlivě nijak nepropojené věci mají společného více, než by si jeden přál. Výsledkem propletence řady nešťastných příhod, místních drbů, a války školních matek je…..vražda.

Autorka zvolila zajímavou formu vyprávění, kdy chronologicky vyprávěný děj prokládá útržky z výpovědí rodičů žáků místní školy. Autorka s postavami šikovně rozehrává partii, která končí úmrtím na akci pořádané školou pro rodiče žáků. Kdo je však obětí a kdo vrahem a co se vůbec přesně událo, zůstává překvapením až do posledních stránek.

Co se knížce nedá upřít, je naprosto reálně působící prostředí maloměsta včetně charakterů postav, a to zejména ženských hrdinek. Všechny působí zcela pravdivě a jejich dialogy i popisy pohnutek jejich chování jsou zcela uvěřitelné. Některé postavy naoko vším pohrdají, někdo zase řeší jen diety, zatímco jiný dává ostentativně najevo, že ho drby nezajímají. Zkrátka pestrá škála charakterů. V některých možná poznáte své sousedy, známé nebo kamarády.

Sedmilhářky nejsou žádná vážná literatura, přestože řeší témata jako je šikana a domácí násilí, ale jsou napsány lehce a s nadhledem, což vyvažuje tento pochmurný podtón. Vlastně mám pocit, že nějak takhle by mohl vypadat seriál Zoufalé manželky v knižní podobě. A hlavně díky uvěřitelnosti postav a dialogů máte tak nějak pocit, že se to celé může dít přímo vám pod nosem, aniž byste cokoli zpozorovali. Protože jak se říká, pod svícnem je největší tma.

Komentáře (0)

kniha Sedmilhářky recenze