Zločinecký podnik

recenze

Zločinecký podnik (2014) / evasamankova
Zločinecký podnik
Měl téměř všechno. Výborně placenou práci manažera ve velké firmě, krásnou manželku, dvě děti, dvě auta a obrovskou viktoriánskou vilu na dobré adrese. Byl slušný, poctivý, vzorný manžel i otec. Pak ale přišla finanční krize, a s ní i výpověď. Hromadící se nezaplacené účty za domácnost i hypotéku ho nakonec „donutily“ dát se na nové podnikání – na bankovní loupeže…

Po debutovém románu Profesionálové kanadského spisovatele Owena Laukkanena vydalo nakladatelství Knižní klub v říjnu letošního roku v českém překladu i jeho druhou knihu z volné série o „zločincích z nouze“ - nazvanou Zločinecký podnik. Číst se dá bez znalosti děje předchozí knihy, jediným pojítkem obou knih jsou totiž postavy vyšetřovatelů.

Detektiva minnesotské kriminálky Kirka Stevense a agentku FBI Carlu Windermerovou svede dohromady po několika měsících další případ. Tentokrát jde o bankovní loupeže, kterých se dopouští tříčlenná maskovaná banda, a ta neváhá při akci používat automatické zbraně. Zločinci jsou čím dál více troufalejší, a kromě prázdných pokladen a sejfů, za sebou začínají postupně nechávat i zavražděné oběti.

Šéfem loupežné bandy je bývalý manažer Carter Tomlin, který se na mizině ocitl poté, co dostal padáka v práci, a nová se mu nepodařila sehnat. Z upoceného a rozklepaného amatéra, kterým byl při počátečních akcích, se postupně vypracoval na dokonalého profíka. Sehnal zbraně, komplice, auto. A co je nejhorší, začalo ho to i bavit…

Owen Laukkanen i tentokrát vypráví s velkou uvolněností pořádně vražedným tempem. Ručičku tachometru ve vysokých hodnotách si bez výrazného zakolísání udržuje od první stránky, kdy se rozjede skoro jako závodník formule 1, až do té úplně poslední.

Zločinecký podnik je velmi příjemná adrenalinová oddechovka. Přestože znáte pachatele už od začátku a děj sledujete prostřednictvím většiny postav, nic to nemění na tom, že kniha se z ruky odkládá jen hodně těžko. Autor nezdržuje děj žádnými zbytečnými popisy, vedlejšími linkami, ani ničím podobným. Akčními scénkami nabitý příběh má velký spád, čemuž ostatně pomáhá i řazení děje do krátkých kapitol. (380 stránek příběhu je mimochodem rozděleno do 137 kapitol)

Owen Laukkanen se nijak neopakuje, jeho noví „zločinci z nouze“ mají oproti Profesionálům naprosto odlišné charaktery a čeká je i trochu jiný konec. Čtenářům tak tentokrát autor prokázal jistou „laskavost“ – nemusejí moc dumat nad tím, komu fandit.

Zločinecký podnik je plný akce i peněz. Výborně by se hodil na filmové plátno. Zbývá jen doufat, že se tím nikdo nebude reálně inspirovat k řešení své osobní finanční krize… -)

Komentáře (0)

kniha Zločinecký podnik recenze