Zločin z nenávisti

recenze

# Smrt všem prasatům (2018) / Maru.Maruska
Zločin z nenávisti
Tony Parsons přichází s knihou, která má velmi chytlavý název: Smrt všem prasatům. Už kvůli tomu si ji řada čtenářů určitě nenechá ujít. Stejně jako já.

Hlavním hrdinou je detektiv konstábl Max Wolfe. Jde o muže dvou tváří: jednak je to citlivý otec pětileté holčičky Scout, pro kterou by udělal vše na světe. Druhá tvář je ovlivněná jeho profesí: je to drsňák s intuicí, kterou by mu mohli jiní detektivové závidět. Díky této intuici se nikdy nevzdává a svým přesvědčením věří. A to i v situacích, které už jsou podle jiných dávno vyřešené...

Dříve pracoval jako operační důstojník protiteroristické jednotky. Jednoho dne samostatně učinil rozhodnutí, kterým dal v sázku svůj život, svobodu i kariéru. A pak požádal o převelení na oddělení vražd a závažných trestných činů. A tak se dostal k případu, který je hlavní pointou příběhu. Dochází totiž k sérii vražd. Nejprve je zavražděn investiční bankéř a to jediným čistým řezem, kterým mu v podstatě byla setnuta hlava. Jediné, co po vrahovi zůstalo nedaleko místa činu, byl nápis: prase. Následuje další oběť: bezdomovec, který byl zavražděn totožným způsobem. Zdá se tedy, že půjde o stejného vraha. Jenže co spojuje tyto dvě osoby, které se od sebe na první pohled nemohou už více lišit? A kdo může vraždit tak neotřelým způsobem? Tak čistou ránu by mohl provést snad jen řezník, chirurg nebo voják... Kolik bude ještě obětí? A podaří se vraha zastavit včas?

Každá vražda je zločin z nenávisti.

Někteří tuto knihu nazývají průměrnou detektivkou, ale já s tím nesouhlasím. Téma, které autor zvolil, je kontroverzní a diskutabilní. Týká se totiž zlaté mládeže: privilegovaných, ambiciózních a většinou rozmazlených chlapců, kterým vše jednoduše spadne do klína a kteří se dokáží chovat jako prasata. Mají temnou minulost. A dokáží bez mrknutí oka ublížit nevinným osobám. Potom se samozřejmě zcela mění pohled na domnělého vraha: ten se totiž pomalu (ale jistě) stává hrdinou, protože vlastně napravuje staré křivdy. A právě tím se kniha liší od ostatních ve svém žánru. Už se vám někdy stalo, že jste fandili vrahovi? Až se dozvíte, proč to všechno dělá, je dost možné, že získá i vaše sympatie. Nebo to všechno bylo úplně jinak?

Z vrahů nemůžou být hrdinové.

Příběh je napínavý a vtáhne vás do sebe už po přečtení prologu. Místy jsou některé odstavce napsány poměrně necitlivým způsobem, ale takovýchto odstavců není moc a vyžaduje to samotný děj. Akce je zde dostatek, takže se při čtení určitě nebudete nudit. Naopak: jsem si jistá, že budete chtít vědět, kdo přežije a kdo takové štěstí mít nebude. Doporučuji všem milovníkům neotřelých detektivek.

Komentáře (0)

kniha # Smrt všem prasatům recenze