Zločin lorda Artura Savila

recenze

Zločin lorda Artura Savila (2009) / Julianne01
Zločin lorda Artura Savila
Den před velikonocemi se koná očekávaný večírek u lady Widmerové. Všichni se skvěle baví, největší atrakcí večera je chiromant Podgers. Jeho dar je ojedinělý. Umí číst z dlaně ruky. Hosté jsou z jeho daru nadšeni. Tedy až na Lorada Artura Savila, ten nemá zrovna svůj den a už vůbec ne pomyšlení na večírek. Čas na vyvštění z ruky si však najde. Podgers v jeho dlani sice vidí svatbu a šťastný život, ale ten pohled, který při tom má...
Arturovi to nedá, musí zjistit proč byl Podgers tak ustrašený, když mu četl z ruky. Sjedná si s ním schůzku. Podgers se s pravdou zpočátku zdráhá, ale nakonec Arturovi poví pravdu. To co v jeho dlani tu noc viděl, bylo to, že Lord spáchá vraždu!
Po tomto strašlivém zjištění musí Artur změnit své plány. Odloží blížící se svadbu se svou milující snoubenkou Sybilou a začne plánovat co nejdiskrétnější vraždu. Kdo se však stane jeho obětí, to nikdo netuší..
Na první pohled by se mohlo zdát, že je jedná o záhadný, temnotou nabitý příběh. Nenechte se však klamat. Hra o Arturovi Savilovi má v sobě kriminální nádech, ale také vtip a rafinovanost. Hru bych označila za takovou příjemnou černou komedii u které se zaručeně budete bavit.

Arthur je ten typ člověka, kterého prostě nemůžete nemilovat. Chvílemi se může zdát trochu zbrklý a nevyrovnaný, jinak je to však muž s dobrým srdcem a smyslem pro humor. Jeho houževnatost při spáchání co nejdůkladnější a nejrychlejší vraždy je až dechberoucí.

Hra nepatří zrovna k Wildlovým nejznámějším dílům, větší pozornost by si bez debat zasloužila. Počet stran není sice moc rozsáhlý, ale na autorovo vyjádření to stačí.
Rozsáhlá forma dialogů zaručí, že vás děj nebude nudit, ale příjemně plynout.

Oscar Wilde britský velikán s irským původem už ve své době vybočoval ze společnosti svou nekonvenčností. O této hře se dá říct to jisto. Na 19. století trochu netradiční příběh plný vtipu, sarkazmu a elegance, kritizující tehdejší společnost. Dílu nechybí Wildův osobitý styl, který k jeho dílům neodmyslitelně patří.

Komentáře (0)

kniha Zločin lorda Artura Savila recenze